Share 7 MẸO ĐỂ TỰ TIN QUAY VIDEO, LIVESTREAM

S #IDEO #livestream #Recording #tips #ConfIence ## 1.** Lập kế hoạch video của bạn. ** Bạn muốn nói gì?Bạn đang làm loại video nào?Khi bạn biết những gì bạn muốn nói, bạn có thể bắt đầu lên kế hoạch cho video của mình.Điều này sẽ giúp bạn theo dõi và tránh lan man.
## 2.** Thiết lập thiết bị của bạn. ** Đảm bảo rằng máy ảnh của bạn ở vị trí tốt và bạn có ánh sáng tốt.Nếu bạn đang ghi âm thanh, hãy chắc chắn rằng bạn có một micrô tốt.
## 3.** Thực hành video của bạn. ** Chạy qua video của bạn một vài lần trước khi bạn ghi lại nó.Điều này sẽ giúp bạn cảm thấy thoải mái với những gì bạn đang nói và đảm bảo rằng bạn đang gửi tin nhắn của mình một cách hiệu quả.
##4.** Ghi lại video của bạn ở một nơi yên tĩnh. ** Tiếng ồn nền có thể gây mất tập trung cho người xem, vì vậy hãy chắc chắn rằng bạn đang ghi video của bạn ở một nơi có tiếng ồn tối thiểu.
## 5.** Chỉnh sửa video của bạn. ** Khi bạn đã quay video của mình, hãy dành chút thời gian để chỉnh sửa nó.Điều này có nghĩa là cắt bỏ bất kỳ phần không cần thiết, và thêm tiêu đề, chuyển tiếp và các hiệu ứng khác.

** Mẹo thưởng: ** Đừng ngại chia sẻ video của bạn!Khi bạn đã chỉnh sửa video của mình, hãy chia sẻ nó trên phương tiện truyền thông xã hội hoặc đăng nó trên trang web của bạn.Càng nhiều người xem video của bạn, bạn càng có nhiều khả năng tiếp cận đối tượng mục tiêu của mình.

Dưới đây là 5 hashtag mà bạn có thể sử dụng để quảng bá video của mình:

* #Videomarketing
* #IDOproduction
* #IDOTIPS
* #Live streaming
* #ContentMarketing
=======================================
s #Video #livestream #Recording #tips #Confidence ##1. **Plan your video.** What do you want to say? What kind of video are you making? Once you know what you want to say, you can start to plan your video. This will help you stay on track and avoid rambling.
##2. **Set up your equipment.** Make sure your camera is in a good position, and that you have good lighting. If you're recording audio, make sure you have a good microphone.
##3. **Practice your video.** Run through your video a few times before you record it. This will help you get comfortable with what you're saying and make sure you're delivering your message effectively.
##4. **Record your video in a quiet place.** Background noise can be distracting for viewers, so make sure you're recording your video in a place where there's minimal noise.
##5. **Edit your video.** Once you've recorded your video, take some time to edit it. This means cutting out any unnecessary parts, and adding titles, transitions, and other effects.

**Bonus tip:** Don't be afraid to share your video! Once you've edited your video, share it on social media, or post it on your website. The more people who see your video, the more likely you are to reach your target audience.

Here are 5 hashtags that you can use to promote your video:

* #Videomarketing
* #videoproduction
* #videotips
* #livestreaming
* #ContentMarketing

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock