Share Amazon KDP Publishing Features You Didn't Know About

#AmazonKDP #selfpublishing #EbookPublishing #bookpublishing #indiepublishing ##

** Các tính năng xuất bản của Amazon KDP mà bạn không biết về **

Amazon KDP (Kindle Direct Publishing) là một nền tảng tự xuất bản cho phép các tác giả xuất bản sách của họ trực tiếp lên Amazon.Đó là một cách tuyệt vời để đưa cuốn sách của bạn vào tay độc giả mà không cần phải trải qua quá trình xuất bản truyền thống.

Nhưng bạn có biết rằng Amazon KDP có một số tính năng mà bạn có thể không biết?Những tính năng này có thể giúp bạn tận dụng tối đa trải nghiệm tự xuất bản của mình và có được cuốn sách của bạn trước nhiều độc giả hơn.

** 1.Kể hình nâng cao **

Amazon KDP cung cấp một số tùy chọn sắp chữ mà bạn có thể sử dụng để cải thiện sự xuất hiện của cuốn sách của mình.Bạn có thể chọn từ nhiều loại phông chữ, kích thước phông chữ và khoảng cách dòng.Bạn cũng có thể thêm các tiêu đề, chân trang và số trang.

** 2.Bìa sách tùy chỉnh **

Bạn có thể tạo bìa sách tùy chỉnh cho cuốn sách của mình bằng công cụ Creator Cover của Amazon KDP.Công cụ Creator Cover giúp bạn dễ dàng tạo ra một bìa sách trông chuyên nghiệp mà không cần phải thuê một nhà thiết kế đồ họa.

** 3.Phân phối miễn phí **

Khi bạn xuất bản cuốn sách của mình thông qua Amazon KDP, nó sẽ tự động phân phối đến Kindle Store của Amazon.Điều này có nghĩa là cuốn sách của bạn sẽ có sẵn cho hàng triệu độc giả trên khắp thế giới.

**4.Tiền bản quyền **

Amazon KDP cung cấp một loạt các lựa chọn hoàng gia.Bạn có thể chọn kiếm tiền bản quyền 70% khi bán sách của mình tại Hoa Kỳ hoặc tiền bản quyền 35% về doanh số của cuốn sách của bạn ở các quốc gia khác.

** 5.Công cụ quảng cáo**

Amazon KDP cung cấp một số công cụ quảng cáo mà bạn có thể sử dụng để quảng bá cho cuốn sách của mình.Bạn có thể tạo một đoạn giới thiệu sách, chạy một tặng hoặc tham gia chương trình KDP Chọn của Amazon.

Đây chỉ là một vài trong số các tính năng mà Amazon KDP cung cấp.Nếu bạn đang nghĩ về việc tự xuất bản cuốn sách của mình, hãy chắc chắn kiểm tra Amazon KDP và xem những gì nó cung cấp.

** Dưới đây là 5 hashtag mà bạn có thể sử dụng cho bài viết này: **

* #AmazonKDP
* #selfpublishing
* #EbookPublishing
* #Xuất bản sách
* #indiepublishing
=======================================
#AmazonKDP #selfpublishing #EbookPublishing #bookpublishing #indiepublishing ##

**Amazon KDP Publishing Features You Didn'T Know About**

Amazon KDP (Kindle Direct Publishing) is a self-publishing platform that allows authors to publish their books directly to Amazon. It's a great way to get your book into the hands of readers without having to go through the traditional publishing process.

But did you know that Amazon KDP has a number of features that you might not be aware of? These features can help you make the most of your self-publishing experience and get your book in front of more readers.

**1. Enhanced typesetting**

Amazon KDP offers a number of typesetting options that you can use to improve the appearance of your book. You can choose from a variety of fonts, font sizes, and line spacing. You can also add headers, footers, and page numbers.

**2. Custom book covers**

You can create a custom book cover for your book using Amazon KDP's Cover Creator tool. The Cover Creator tool makes it easy to create a professional-looking book cover without having to hire a graphic designer.

**3. Free distribution**

When you publish your book through Amazon KDP, it's automatically distributed to Amazon's Kindle Store. This means that your book will be available to millions of readers around the world.

**4. Royalties**

Amazon KDP offers a variety of royalty options. You can choose to earn a 70% royalty on sales of your book in the United States, or a 35% royalty on sales of your book in other countries.

**5. Promotional tools**

Amazon KDP offers a number of promotional tools that you can use to promote your book. You can create a book trailer, run a giveaway, or participate in Amazon's KDP Select program.

These are just a few of the features that Amazon KDP offers. If you're thinking about self-publishing your book, be sure to check out Amazon KDP and see what it has to offer.

**Here are 5 hashtags that you can use for this article:**

* #AmazonKDP
* #selfpublishing
* #EbookPublishing
* #bookpublishing
* #indiepublishing

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock