Ask Cách kiếm tiền với Google Adsense trên cuốn sách Bookbub (2023)

## Cách kiếm tiền với Google AdSense trên Bookbub vào năm 2023

Bookbub là một nền tảng khám phá sách phổ biến giúp người đọc tìm thấy những cuốn sách mới để đọc.Nó có một lượng lớn những người yêu thích sách, làm cho nó trở thành một nơi tuyệt vời để quảng bá sách của bạn và kiếm tiền với Google Adsense.

Trong bài viết này, tôi sẽ chỉ cho bạn cách thiết lập Google AdSense trên Bookbub và bắt đầu kiếm tiền từ sách của bạn.

### 1. Tạo tài khoản Bookbub

Bước đầu tiên là tạo một tài khoản Bookbub.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web Bookbub và nhấp vào nút "Đăng ký".

Khi bạn đã tạo một tài khoản, bạn sẽ cần xác minh địa chỉ email của mình.

### 2. Thêm sách của bạn vào Bookbub

Khi tài khoản của bạn được xác minh, bạn có thể thêm sách của mình vào Bookbub.Để làm điều này, nhấp vào nút "Thêm sách" và làm theo hướng dẫn.

Bạn sẽ cần cung cấp thông tin sau về sách của mình:

* Tiêu đề
* Tác giả
* Isbn
* Ảnh bìa
* Sự miêu tả

### 3. Thiết lập Google AdSense

Khi bạn đã thêm sách của mình vào Bookbub, bạn có thể thiết lập Google AdSense.Để thực hiện việc này, nhấp vào tab "Monetize" và nhấp vào nút "Bật Google AdSense".

Bạn sẽ cần nhập ID nhà xuất bản Google AdSense của mình.Bạn có thể tìm thấy ID nhà xuất bản của mình bằng cách đăng nhập vào tài khoản Google AdSense của bạn và nhấp vào tab "Kiếm tiền".

### 4. Bắt đầu kiếm tiền

Khi bạn đã thiết lập Google AdSense, bạn sẽ bắt đầu kiếm tiền bất cứ khi nào ai đó nhấp vào quảng cáo trên trang sách Bookbub của bạn.

Số tiền bạn kiếm được sẽ phụ thuộc vào CPC (chi phí mỗi lần nhấp) của quảng cáo.

### Mẹo để tăng thu nhập của bạn

Dưới đây là một vài mẹo để tăng thu nhập của bạn từ Google AdSense trên Bookbub:

* Sử dụng hình ảnh bìa bắt mắt cho sách của bạn.
* Viết mô tả hấp dẫn cho sách của bạn.
* Quảng bá sách của bạn trên phương tiện truyền thông xã hội.
* Chạy các cuộc thi và quà tặng để tăng lượng độc giả của bạn.

Bằng cách làm theo các mẹo này, bạn có thể tăng thu nhập từ Google Adsense trên Bookbub và kiếm được nhiều tiền hơn từ sách của mình.

### 5. Hashtags

* #Bookbub
* #google Adsense
* #bookmarketing
* #selfpublishing
* #MAKemoneyFrombooks
=======================================
## How to Make Money with Google Adsense on Bookbub in 2023

Bookbub is a popular book discovery platform that helps readers find new books to read. It has a large audience of book lovers, making it a great place to promote your books and earn money with Google Adsense.

In this article, I will show you how to set up Google Adsense on Bookbub and start earning money from your books.

### 1. Create a Bookbub Account

The first step is to create a Bookbub account. You can do this by visiting the Bookbub website and clicking on the "Sign Up" button.

Once you have created an account, you will need to verify your email address.

### 2. Add Your Books to Bookbub

Once your account is verified, you can add your books to Bookbub. To do this, click on the "Add Books" button and follow the instructions.

You will need to provide the following information about your books:

* Title
* Author
* ISBN
* Cover image
* Description

### 3. Set Up Google Adsense

Once you have added your books to Bookbub, you can set up Google Adsense. To do this, click on the "Monetize" tab and click on the "Enable Google Adsense" button.

You will need to enter your Google Adsense publisher ID. You can find your publisher ID by logging into your Google Adsense account and clicking on the "Monetization" tab.

### 4. Start Earning Money

Once you have set up Google Adsense, you will start earning money whenever someone clicks on an ad on your Bookbub book page.

The amount of money you earn will depend on the CPC (cost per click) of the ad.

### Tips for Increasing Your Earnings

Here are a few tips for increasing your earnings from Google Adsense on Bookbub:

* Use eye-catching cover images for your books.
* Write engaging descriptions for your books.
* Promote your books on social media.
* Run contests and giveaways to increase your readership.

By following these tips, you can increase your earnings from Google Adsense on Bookbub and make more money from your books.

### 5. Hashtags

* #Bookbub
* #Googleadsense
* #bookmarketing
* #selfpublishing
* #MAKemoneyFrombooks

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock