Cách nộp thuế AdSense ở Ý

etsy700listings

### Cách trả thuế adsense ở Ý

**Giới thiệu**

Nếu bạn là cư dân của Ý và kiếm thu nhập từ AdSense, bạn được yêu cầu phải trả thuế cho thu nhập đó.Số tiền thuế bạn nợ sẽ phụ thuộc vào tổng thu nhập của bạn và khung thuế bạn rơi vào.

** Tính toán trách nhiệm thuế của bạn **

Để tính toán trách nhiệm thuế của bạn, bạn sẽ cần thêm tất cả thu nhập của mình từ tất cả các nguồn, bao gồm cả AdSense.Khi bạn có tổng thu nhập của mình, bạn có thể sử dụng bảng sau để tìm ra khung thuế của mình:

|Khung thuế |Phạm vi thu nhập |
| --- | --- |
|23% |€ 0 - € 15.000 |
|27% |€ 15.001 - € 28.000 |
|38% |€ 28.001 - € 55.000 |
|41% |€ 55,001 - € 75.000 |
|43% |€ 75,001 - € 100.000 |
|45% |Hơn € 100.000 |

Khi bạn biết khung thuế của mình, bạn có thể nhân thu nhập của mình với thuế suất tương ứng để tìm hiểu số tiền bạn nợ.

** Báo cáo thu nhập của bạn **

Bạn được yêu cầu báo cáo thu nhập adsense của bạn trên tờ khai thuế hàng năm.Bạn có thể làm điều này bằng cách sử dụng biểu mẫu sau:

*** Mẫu 730 ** - Nếu bạn là một nhân viên lương, bạn có thể sử dụng biểu mẫu này để báo cáo thu nhập AdSense của bạn.
*** Mẫu Unico ** - Nếu bạn tự làm chủ, bạn có thể sử dụng biểu mẫu này để báo cáo thu nhập AdSense của mình.

** Trả thuế của bạn **

Bạn được yêu cầu phải trả thuế vào ngày đáo hạn của tờ khai thuế.Ngày đáo hạn cho tờ khai thuế của bạn sẽ phụ thuộc vào tình trạng nộp thuế của bạn.

*** Các cá nhân: ** Ngày đáo hạn cho tờ khai thuế của bạn là ngày 30 tháng 4.
*** Các tập đoàn: ** Ngày đáo hạn cho tờ khai thuế của bạn là ngày 15 tháng 3.

Nếu bạn không thể trả thuế vào ngày đáo hạn, bạn có thể đăng ký gia hạn thuế.

** nhận được tiền hoàn lại **

Nếu bạn trả quá nhiều thuế, bạn sẽ được hoàn lại tiền.Bạn có thể mong đợi nhận được tiền hoàn lại của mình trong vòng 6-8 tuần kể từ khi nộp tờ khai thuế.

### 5 hashtag ở dạng#

* #Quảng cáo
* #Nước Ý
* #Thuế
* #Thu nhập
* #Nộp hồ sơ
=======================================
### How to Pay AdSense Tax in Italy

**Introduction**

If you are a resident of Italy and earn income from AdSense, you are required to pay taxes on that income. The amount of tax you owe will depend on your total income and the tax bracket you fall into.

**Calculating Your Tax Liability**

To calculate your tax liability, you will need to add up all of your income from all sources, including AdSense. Once you have your total income, you can use the following table to find out your tax bracket:

| Tax Bracket | Income Range |
|---|---|
| 23% | €0 - €15,000 |
| 27% | €15,001 - €28,000 |
| 38% | €28,001 - €55,000 |
| 41% | €55,001 - €75,000 |
| 43% | €75,001 - €100,000 |
| 45% | Over €100,000 |

Once you know your tax bracket, you can multiply your income by the corresponding tax rate to find out how much tax you owe.

**Reporting Your Income**

You are required to report your AdSense income on your annual tax return. You can do this by using the following form:

* **Form 730** - If you are a salaried employee, you can use this form to report your AdSense income.
* **Form Unico** - If you are self-employed, you can use this form to report your AdSense income.

**Paying Your Taxes**

You are required to pay your taxes by the due date of your tax return. The due date for your tax return will depend on your tax filing status.

* **Individuals:** The due date for your tax return is April 30th.
* **Corporations:** The due date for your tax return is March 15th.

If you are unable to pay your taxes by the due date, you may be able to apply for a tax extension.

**Receiving a Refund**

If you overpaid your taxes, you will receive a refund. You can expect to receive your refund within 6-8 weeks of filing your tax return.

### 5 Hashtags in the form of #

* #Adsense
* #ITALY
* #tax
* #income
* #Filing

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock