Ask Cách theo dõi thu nhập Google AdSense của bạn trên BlogSpot

Gologin8485

** Cách theo dõi thu nhập Google AdSense của bạn trên blogger **

Google Adsense là một cách phổ biến để các blogger kiếm tiền từ nội dung của họ.Tuy nhiên, có thể khó theo dõi thu nhập của bạn nếu bạn có nhiều blog hoặc nếu bạn không chắc chắn cách sử dụng các công cụ báo cáo AdSense.

Trong bài viết này, tôi sẽ chỉ cho bạn cách theo dõi thu nhập Google AdSense của bạn trên Blogger trong 5 bước dễ dàng.

** 1.Đăng nhập vào tài khoản AdSense của bạn **

Bước đầu tiên là đăng nhập vào tài khoản AdSense của bạn.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập https://adsense.google.com/ và nhập địa chỉ email và mật khẩu của bạn.

** 2.Nhấp vào "Báo cáo" **

Khi bạn đã đăng nhập, nhấp vào tab "Báo cáo" ở đầu trang.Điều này sẽ đưa bạn đến bảng điều khiển báo cáo AdSense.

** 3.Chọn blog của bạn **

Từ bảng điều khiển "Báo cáo", nhấp vào tab "Trang web".Điều này sẽ hiển thị cho bạn một danh sách tất cả các blog của bạn được kết nối với tài khoản AdSense của bạn.

Nhấp vào tên của blog mà bạn muốn theo dõi thu nhập của mình.

**4.Chọn Báo cáo "AdSense" **

Từ bảng điều khiển của blog, nhấp vào báo cáo "AdSense".Điều này sẽ cho bạn thấy một báo cáo chi tiết về thu nhập adsense của bạn cho blog đó.

** 5.Xem thu nhập của bạn **

Báo cáo "AdSense" sẽ cho bạn thấy tổng thu nhập của bạn, cũng như thu nhập của bạn cho mỗi ngày, tuần, tháng và năm.Bạn cũng có thể thấy thu nhập của mình theo loại quảng cáo, quốc gia và thiết bị.

** Theo dõi thu nhập Google AdSense của bạn trên Blogger rất dễ dàng với 5 bước này.Bằng cách làm theo các bước này, bạn có thể để mắt đến thu nhập của mình và đảm bảo rằng bạn sẽ được trả tiền cho tất cả các nhấp chuột của mình. **

** 5 hashtags: **

* #google Adsense
* #Blogger
* #Kiếm tiền trực tuyến
* #trackingincome
* #Googlearnings
=======================================
**How to Track Your Google Adsense Income on Blogger**

Google Adsense is a popular way for bloggers to make money from their content. However, it can be difficult to track your earnings if you have multiple blogs or if you're not sure how to use the Adsense reporting tools.

In this article, I'll show you how to track your Google Adsense income on Blogger in 5 easy steps.

**1. Sign in to your Adsense account**

The first step is to sign in to your Adsense account. You can do this by going to https://adsense.google.com/ and entering your email address and password.

**2. Click on "Reports"**

Once you're logged in, click on the "Reports" tab at the top of the page. This will take you to the Adsense reporting dashboard.

**3. Select your blog**

From the "Reports" dashboard, click on the "Sites" tab. This will show you a list of all of your blogs that are connected to your Adsense account.

Click on the name of the blog that you want to track your earnings for.

**4. Select the "Adsense" report**

From the blog's dashboard, click on the "Adsense" report. This will show you a detailed report of your Adsense earnings for that blog.

**5. View your earnings**

The "Adsense" report will show you your total earnings, as well as your earnings for each day, week, month, and year. You can also see your earnings by ad type, country, and device.

**Tracking your Google Adsense income on Blogger is easy with these 5 steps. By following these steps, you can keep an eye on your earnings and make sure that you're getting paid for all of your clicks.**

**5 hashtags:**

* #Googleadsense
* #Blogger
* #MakeMoneyOnline
* #trackingincome
* #GoogleEarnings

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock