Ask Cách xác minh tài khoản Google AdSense của bạn nếu bạn đang sử dụng máy chủ kim loại trần được quản lý

#Googleadsense #AdsenseVerification #ManagesServer #ceilingmetalserver #google

## Cách xác minh tài khoản Google AdSense của bạn nếu bạn đang sử dụng máy chủ được quản lý

Nếu bạn đang sử dụng máy chủ được quản lý để lưu trữ trang web của mình, bạn có thể cần xác minh tài khoản Google AdSense của mình để bắt đầu kiếm doanh thu.Đây là một quá trình đơn giản có thể được hoàn thành trong vài phút.

### 1. ** Đăng nhập vào tài khoản AdSense của bạn. **

Đầu tiên, bạn sẽ cần đăng nhập vào tài khoản AdSense của mình.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web AdSense và nhấp vào nút "Đăng nhập".

### 2. ** Nhấp vào "Quảng cáo của tôi." **

Khi bạn đã đăng nhập, nhấp vào tab "Quảng cáo của tôi".Điều này sẽ đưa bạn đến một trang nơi bạn có thể xem tất cả các quảng cáo đang hoạt động của mình.

### 3. ** Nhấp vào "Xác minh." **

Trong phần "Xác minh", bạn sẽ thấy một danh sách tất cả các phương thức xác minh có sẵn cho tài khoản của bạn.Nhấp vào nút "Bắt đầu" bên cạnh phương thức "Máy chủ được quản lý".

### 4. ** Nhập thông tin máy chủ của bạn. **

Bạn sẽ cần nhập thông tin sau về máy chủ của mình:

*** Tên máy chủ máy chủ: ** Đây là tên miền của máy chủ của bạn, chẳng hạn như "example.com".
*** Địa chỉ IP máy chủ: ** Đây là địa chỉ IP của máy chủ của bạn, chẳng hạn như "123.456.789.000".
*** Số cổng máy chủ: ** Đây là số cổng mà quảng cáo adsense của bạn đang được phục vụ, chẳng hạn như "80".

### 5. ** Nhấp vào "Xác minh." **

Khi bạn đã nhập tất cả các thông tin cần thiết, hãy nhấp vào nút "Xác minh".Tài khoản của bạn sẽ được xác minh trong vòng vài phút.

### 6. ** Bắt đầu kiếm doanh thu! **

Khi tài khoản của bạn đã được xác minh, bạn có thể bắt đầu kiếm được doanh thu từ quảng cáo adsense của mình.Để làm điều này, chỉ cần thêm quảng cáo AdSense vào trang web của bạn và bắt đầu điều khiển lưu lượng truy cập đến nó.

### Tài nguyên bổ sung

* [Trung tâm trợ giúp Google Adsense: Xác minh tài khoản của bạn] (https://support.google.com/adsense/answer/1722044?hl=en)
* [Trung tâm trợ giúp Google Adsense: Máy chủ được quản lý] (https://support.google.com/adsense/answer/6094679?hl=en)

### hashtags

* #google Adsense
* #AdsenseVerification
* #ManagedServer
* #ceilingmetalserver
* #google
=======================================
#Googleadsense #AdsenseVerification #ManagedServer #ceilingmetalserver #google

## How to verify your Google Adsense account if you are using a managed server

If you're using a managed server to host your website, you may need to verify your Google Adsense account in order to start earning revenue. This is a simple process that can be completed in a few minutes.

### 1. **Sign in to your Adsense account.**

First, you'll need to sign in to your Adsense account. You can do this by visiting the Adsense website and clicking the "Sign in" button.

### 2. **Click "My ads."**

Once you're logged in, click the "My ads" tab. This will take you to a page where you can view all of your active ads.

### 3. **Click "Verification."**

In the "Verification" section, you'll see a list of all of the verification methods that are available for your account. Click the "Get started" button next to the "Managed server" method.

### 4. **Enter your server information.**

You'll need to enter the following information about your server:

* **Server hostname:** This is the domain name of your server, such as "example.com".
* **Server IP address:** This is the IP address of your server, such as "123.456.789.000".
* **Server port number:** This is the port number that your Adsense ads are being served on, such as "80".

### 5. **Click "Verify."**

Once you've entered all of the required information, click the "Verify" button. Your account will be verified within a few minutes.

### 6. **Start earning revenue!**

Once your account has been verified, you can start earning revenue from your Adsense ads. To do this, simply add Adsense ads to your website and start driving traffic to it.

### Additional resources

* [Google Adsense Help Center: Verify your account](https://support.google.com/adsense/answer/1722044?hl=en)
* [Google Adsense Help Center: Managed servers](https://support.google.com/adsense/answer/6094679?hl=en)

### Hashtags

* #Googleadsense
* #AdsenseVerification
* #ManagedServer
* #ceilingmetalserver
* #google

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock