Share [ETSY] How to register on Etsy to open a shop - Part 1

Ebayqrcode123

#etsy #etsyshop #etsyseller #etsytutorial #howtoopenanetsyshop ** Cách đăng ký trên Etsy để mở một cửa hàng - Phần 1 **

Etsy là một thị trường trực tuyến nơi mọi người có thể mua và bán đồ thủ công, cổ điển và đồ thủ công.Nếu bạn là một người sáng tạo muốn bán hàng thủ công của bạn, Etsy là một nền tảng tuyệt vời để làm điều đó.

Trong hướng dẫn này, tôi sẽ hướng dẫn bạn qua các bước đăng ký trên Etsy và mở cửa hàng của riêng bạn.

** 1.Tạo tài khoản Etsy **

Bước đầu tiên là tạo tài khoản Etsy.Để làm điều này, hãy truy cập trang web Etsy và nhấp vào nút "Đăng ký".Bạn sẽ cần nhập địa chỉ email, mật khẩu và một vài chi tiết khác.

** 2.Thiết lập cửa hàng của bạn **

Khi bạn đã tạo tài khoản Etsy của mình, bạn sẽ cần thiết lập cửa hàng của mình.Điều này bao gồm chọn một tên cửa hàng, thêm một mô tả và tải lên ảnh của các sản phẩm của bạn.

** 3.Thêm sản phẩm vào cửa hàng của bạn **

Bước tiếp theo là thêm sản phẩm vào cửa hàng của bạn.Để làm điều này, nhấp vào nút "Thêm danh sách" và làm theo hướng dẫn.Bạn sẽ cần nhập một tiêu đề, mô tả, giá cả và hình ảnh cho mỗi sản phẩm.

**4.Đặt chính sách vận chuyển của bạn **

Bạn cũng sẽ cần thiết lập chính sách vận chuyển của mình.Điều này bao gồm chọn một phương thức vận chuyển, thiết lập chi phí vận chuyển và cung cấp thời gian xử lý.

** 5.Quảng bá cửa hàng của bạn **

Khi bạn đã thiết lập cửa hàng của mình, bạn cần quảng bá nó để mọi người có thể tìm thấy nó.Bạn có thể làm điều này bằng cách chia sẻ nó trên phương tiện truyền thông xã hội, viết bài đăng trên blog về sản phẩm của bạn và quảng cáo trên Etsy.

** 6.Bắt đầu bán!**

Một khi bạn đã quảng bá cửa hàng của bạn, bạn có thể bắt đầu bán!Khi ai đó mua sản phẩm từ cửa hàng của bạn, Etsy sẽ thu tiền thanh toán và gửi cho bạn.

** Etsy là một nền tảng tuyệt vời để bán hàng thủ công.Bằng cách làm theo các bước này, bạn có thể dễ dàng thiết lập cửa hàng của riêng mình và bắt đầu bán sản phẩm của mình. **

** Dưới đây là 5 hashtag mà bạn có thể sử dụng cho bài viết này: **

* #etsy
* #etsyshop
* #etsyseller
* #etsytutorial
* #howtoopenanetsyshop
=======================================
#etsy #etsyshop #etsyseller #etsytutorial #howtoopenanetsyshop **How to register on Etsy to open a shop - Part 1**

Etsy is an online marketplace where people can buy and sell handmade, vintage, and craft supplies. If you're a creative person who wants to sell your handmade goods, Etsy is a great platform to do so.

In this tutorial, I will walk you through the steps of registering on Etsy and opening your own shop.

**1. Create an Etsy account**

The first step is to create an Etsy account. To do this, go to the Etsy website and click on the "Sign Up" button. You will need to enter your email address, password, and a few other details.

**2. Set up your shop**

Once you have created your Etsy account, you will need to set up your shop. This includes choosing a shop name, adding a description, and uploading photos of your products.

**3. Add products to your shop**

The next step is to add products to your shop. To do this, click on the "Add a listing" button and follow the instructions. You will need to enter a title, description, price, and photos for each product.

**4. Set your shipping policies**

You will also need to set your shipping policies. This includes choosing a shipping method, setting a shipping cost, and providing a handling time.

**5. Promote your shop**

Once you have set up your shop, you need to promote it so that people can find it. You can do this by sharing it on social media, writing blog posts about your products, and advertising on Etsy.

**6. Start selling!**

Once you have promoted your shop, you can start selling! When someone purchases a product from your shop, Etsy will collect the payment and send it to you.

**Etsy is a great platform for selling handmade goods. By following these steps, you can easily set up your own shop and start selling your products.**

**Here are 5 hashtags that you can use for this article:**

* #etsy
* #etsyshop
* #etsyseller
* #etsytutorial
* #howtoopenanetsyshop

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock