Hỏi về mật khẩu 2 lớp của paypal

maitrinhpuffin

#PayPal #2FA #Xác thực hai yếu tố #password #security ### Mật khẩu 2 lớp PayPal là gì?

Mật khẩu 2 lớp PayPal là một lớp bảo mật bổ sung mà bạn có thể thêm vào tài khoản PayPal của mình.Khi bạn đăng nhập vào tài khoản PayPal của mình, bạn sẽ được yêu cầu nhập tên người dùng và mật khẩu như bình thường.Sau đó, bạn sẽ được yêu cầu nhập mã thứ hai sẽ được gửi đến điện thoại của bạn hoặc một thiết bị khác mà bạn đã đăng ký với PayPal.Mã này chỉ có giá trị trong một khoảng thời gian ngắn, vì vậy bạn sẽ cần nhập nhanh.

### Tại sao tôi nên sử dụng mật khẩu 2 lớp PayPal?

Mật khẩu 2 lớp PayPal là một cách tuyệt vời để bảo vệ tài khoản của bạn khỏi bị hack.Nếu ai đó đánh cắp tên người dùng và mật khẩu của bạn, họ vẫn sẽ không thể truy cập tài khoản của bạn nếu họ không có mã thứ hai.Điều này là do mã thứ hai chỉ được gửi cho bạn và nó chỉ có giá trị trong một khoảng thời gian ngắn.

### Làm cách nào để thiết lập mật khẩu 2 lớp PayPal?

Thiết lập mật khẩu 2 lớp PayPal rất dễ dàng.Chỉ cần làm theo các bước sau:

1. Chuyển đến cài đặt tài khoản PayPal của bạn.
2. Nhấp vào tab "Bảo mật".
3. Trong phần "Xác minh hai bước", nhấp vào nút "Bắt đầu".
4. Thực hiện theo các hướng dẫn trên màn hình để thiết lập yếu tố thứ hai của bạn.

### Nếu tôi bị mất điện thoại thì sao?

Nếu bạn bị mất điện thoại, bạn sẽ không thể nhận được mã thứ hai cần phải đăng nhập vào tài khoản PayPal của bạn.Trong trường hợp này, bạn có thể sử dụng "mã khôi phục" mà bạn đã được cung cấp khi bạn thiết lập yếu tố thứ hai của mình.Mã này là mã sử dụng một lần mà bạn có thể sử dụng để đăng nhập vào tài khoản của mình mà không cần điện thoại.

### Làm cách nào tôi có thể vô hiệu hóa mật khẩu 2 lớp PayPal?

Nếu bạn không còn muốn sử dụng mật khẩu 2 lớp PayPal, bạn có thể vô hiệu hóa nó bất cứ lúc nào.Chỉ cần làm theo các bước sau:

1. Chuyển đến cài đặt tài khoản PayPal của bạn.
2. Nhấp vào tab "Bảo mật".
3. Trong phần "Xác minh hai bước", nhấp vào nút "Tắt".

### hashtags

* #PayPal
* #2FA
* #Xác thực hai yếu tố
* #Mật khẩu
* #bảo vệ
=======================================
#PayPal #2FA #two-factor authentication #password #security ### What is Paypal 2-layer password?

Paypal 2-layer password is an extra layer of security that you can add to your Paypal account. When you sign in to your Paypal account, you will be asked to enter your username and password as usual. You will then be asked to enter a second code that will be sent to your phone or another device that you have registered with Paypal. This code is only valid for a short period of time, so you will need to enter it quickly.

### Why should I use Paypal 2-layer password?

Paypal 2-layer password is a great way to protect your account from being hacked. If someone steals your username and password, they will still not be able to access your account if they don't have the second code. This is because the second code is only sent to you, and it is only valid for a short period of time.

### How do I set up Paypal 2-layer password?

Setting up Paypal 2-layer password is easy. Just follow these steps:

1. Go to your Paypal account settings.
2. Click on the "Security" tab.
3. Under the "Two-step verification" section, click on the "Get started" button.
4. Follow the instructions on the screen to set up your second factor.

### What if I lose my phone?

If you lose your phone, you will not be able to receive the second code that is needed to sign in to your Paypal account. In this case, you can use the "Recovery code" that you were given when you set up your second factor. This code is a one-time use code that you can use to sign in to your account without your phone.

### How can I disable Paypal 2-layer password?

If you no longer want to use Paypal 2-layer password, you can disable it at any time. Just follow these steps:

1. Go to your Paypal account settings.
2. Click on the "Security" tab.
3. Under the "Two-step verification" section, click on the "Disable" button.

### Hashtags

* #PayPal
* #2FA
* #two-factor authentication
* #password
* #security

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock