Tips How I Ship my Amazon Self Ship Orders through Ithink Logistics

thuymytrankieu

## Làm thế nào tôi gửi đơn đặt hàng trên tàu Amazon của mình thông qua Ithink Logistics

#Amazon #shipping #Logistic #ITHINK

**Giới thiệu**

Nếu bạn là người bán Amazon, bạn biết rằng vận chuyển có thể là một nỗi đau lớn.Bạn không chỉ phải tìm một nhà cung cấp dịch vụ đáng tin cậy mà còn phải đối phó với sự rắc rối của việc đóng gói và dán nhãn các đơn đặt hàng của bạn.Nếu bạn đang bán các mặt hàng nhỏ, bạn thường có thể thoát khỏi việc sử dụng dịch vụ vận chuyển Amazon.Nhưng nếu bạn đang bán các mặt hàng lớn hơn, bạn có thể cần tìm một công ty vận chuyển của bên thứ ba.

Ithink Logistics là một lựa chọn tuyệt vời cho người bán Amazon, những người cần gửi các mặt hàng lớn.Họ cung cấp một loạt các dịch vụ vận chuyển, bao gồm vận chuyển mặt đất, vận chuyển hàng không và vận chuyển nhanh.Họ cũng có một nhóm các chuyên gia có thể giúp bạn chọn tùy chọn vận chuyển phù hợp với nhu cầu của bạn.

Trong bài viết này, tôi sẽ chỉ cho bạn cách gửi các đơn đặt hàng của Amazon thông qua Ithink Logistics.Tôi sẽ bao gồm tất cả mọi thứ, từ việc tạo nhãn vận chuyển đến theo dõi lô hàng của bạn.

** Bước 1: Tạo nhãn vận chuyển **

Để tạo nhãn vận chuyển, bạn sẽ cần đăng nhập vào tài khoản ITHink Logistics của mình.Khi bạn đã đăng nhập, nhấp vào nút "Tạo nhãn vận chuyển".

Sau đó, bạn sẽ cần nhập thông tin sau:

* Số thứ tự Amazon
* Địa chỉ vận chuyển
* Trọng lượng của gói
* Phương thức vận chuyển

Khi bạn đã nhập tất cả các thông tin cần thiết, Ithink Logistics sẽ tạo nhãn vận chuyển.Sau đó, bạn có thể in nhãn và gắn nó vào gói của bạn.

** Bước 2: Thả gói của bạn **

Khi bạn đã in nhãn vận chuyển của mình, bạn có thể bỏ gói hàng tại bất kỳ vị trí hậu cần nào của Ithink.Bạn có thể tìm thấy một danh sách các vị trí hậu cần Ithink trên trang web của họ.

Khi bạn bỏ gói hàng của mình, đại diện của Ithink Logistics sẽ quét mã vạch trên nhãn vận chuyển của bạn.Điều này sẽ tạo ra một số theo dõi cho lô hàng của bạn.

** Bước 3: Theo dõi lô hàng của bạn **

Bạn có thể theo dõi lô hàng của mình bằng cách đăng nhập vào tài khoản Ithink Logistics của bạn.Khi bạn đã đăng nhập, nhấp vào nút "Theo dõi một lô hàng".

Sau đó, bạn sẽ có thể thấy trạng thái của lô hàng của bạn, bao gồm cả ngày giao hàng ước tính.

**Phần kết luận**

Vận chuyển các đơn đặt hàng của Amazon thông qua Ithink Logistics rất dễ dàng và thuận tiện.Với một vài cú nhấp chuột, bạn có thể tạo nhãn vận chuyển, bỏ gói hàng và theo dõi lô hàng của bạn.

Nếu bạn là người bán Amazon cần vận chuyển các mặt hàng lớn, thì Ithink Logistics là một lựa chọn tuyệt vời cho bạn.Họ cung cấp nhiều dịch vụ vận chuyển, một nhóm các chuyên gia có thể giúp bạn chọn tùy chọn vận chuyển phù hợp và các công cụ theo dõi dễ sử dụng.

** hashtags **

#Amazon #shipping #Logistic #ITHINK
=======================================
## How I ship My Amazon Self Ship Orders Through Ithink Logistics

#Amazon #shipping #Logistics #ITHINK

**Introduction**

If you're an Amazon seller, you know that shipping can be a big pain. Not only do you have to find a reliable carrier, but you also have to deal with the hassle of packing and labeling your orders. If you're selling small items, you can usually get away with using the Amazon shipping service. But if you're selling larger items, you may need to find a third-party shipping company.

Ithink Logistics is a great option for Amazon sellers who need to ship large items. They offer a variety of shipping services, including ground shipping, air shipping, and expedited shipping. They also have a team of experts who can help you choose the right shipping option for your needs.

In this article, I'll show you how to ship your Amazon self-ship orders through Ithink Logistics. I'll cover everything from creating a shipping label to tracking your shipment.

**Step 1: Create a shipping label**

To create a shipping label, you'll need to log in to your Ithink Logistics account. Once you're logged in, click on the "Create a Shipping Label" button.

You'll then need to enter the following information:

* The Amazon order number
* The shipping address
* The weight of the package
* The shipping method

Once you've entered all of the required information, Ithink Logistics will generate a shipping label. You can then print the label and attach it to your package.

**Step 2: Drop off your package**

Once you've printed your shipping label, you can drop off your package at any Ithink Logistics location. You can find a list of Ithink Logistics locations on their website.

When you drop off your package, the Ithink Logistics representative will scan the barcode on your shipping label. This will create a tracking number for your shipment.

**Step 3: Track your shipment**

You can track your shipment by logging in to your Ithink Logistics account. Once you're logged in, click on the "Track a Shipment" button.

You'll then be able to see the status of your shipment, including the estimated delivery date.

**Conclusion**

Shipping your Amazon self-ship orders through Ithink Logistics is easy and convenient. With a few clicks of a button, you can create a shipping label, drop off your package, and track your shipment.

If you're an Amazon seller who needs to ship large items, Ithink Logistics is a great option for you. They offer a variety of shipping services, a team of experts who can help you choose the right shipping option, and easy-to-use tracking tools.

**Hashtags**

#Amazon #shipping #Logistics #ITHINK

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock