How to add AdSense code to websites

songha518

## Cách thêm mã adsense vào trang web của bạn

** 1.Tạo một tài khoản AdSense **

Bước đầu tiên là tạo một tài khoản AdSense.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web AdSense và nhấp vào nút ** Tạo tài khoản **.Bạn sẽ cần cung cấp địa chỉ email, tên và quốc gia của bạn.Bạn cũng sẽ cần phải đồng ý với các điều khoản dịch vụ AdSense.

** 2.Nhận mã adsense của bạn **

Khi bạn đã tạo tài khoản AdSense của mình, bạn sẽ có thể nhận được mã AdSense của mình.Bạn có thể tìm thấy mã AdSense của mình bằng cách nhấp vào tab ** adsense ** của tôi và sau đó nhấp vào tab ** AD Đơn vị **.Mã AdSense của bạn sẽ là một chuỗi dài các ký tự.

** 3.Thêm mã adsense của bạn vào trang web của bạn **

Bước tiếp theo là thêm mã adsense của bạn vào trang web của bạn.Bạn có thể làm điều này bằng cách thêm mã vào tiêu đề của trang web của bạn.Nếu bạn đang sử dụng Hệ thống quản lý nội dung (CMS), chẳng hạn như WordPress hoặc Joomla, bạn thường có thể thêm mã vào trang web của mình bằng plugin.

**4.Kiếm tiền từ trang web của bạn **

Khi bạn đã thêm mã AdSense vào trang web của mình, bạn sẽ có thể bắt đầu kiếm tiền từ trang web của mình.Bạn sẽ kiếm được tiền bất cứ khi nào ai đó nhấp vào quảng cáo trên trang web của bạn.Số tiền bạn kiếm được sẽ phụ thuộc vào CPC (chi phí mỗi lần nhấp) của quảng cáo.

** 5.Theo dõi thu nhập của bạn **

Bạn có thể theo dõi thu nhập của mình từ AdSense bằng cách đăng nhập vào tài khoản AdSense của bạn.Bạn sẽ có thể thấy bạn đã kiếm được bao nhiêu tiền, bạn đã nhận được bao nhiêu lần nhấp và lưu lượng truy cập của bạn đến từ đâu.

** Dưới đây là 5 hashtag mà bạn có thể sử dụng cho bài viết này: **

* #Quảng cáo
* #google Adsense
* #Monetizeyourwebsite
* #Kiếm tiền trực tuyến
* #Tiếp thị trực tuyến
=======================================
## How to Add AdSense Code to Your Website

**1. Create an AdSense account**

The first step is to create an AdSense account. You can do this by visiting the AdSense website and clicking on the **Create an Account** button. You will need to provide your email address, name, and country. You will also need to agree to the AdSense terms of service.

**2. Get your AdSense code**

Once you have created your AdSense account, you will be able to get your AdSense code. You can find your AdSense code by clicking on the **My AdSense** tab and then clicking on the **Ad Units** tab. Your AdSense code will be a long string of characters.

**3. Add your AdSense code to your website**

The next step is to add your AdSense code to your website. You can do this by adding the code to the header of your website. If you are using a content management system (CMS), such as WordPress or Joomla, you can usually add the code to your website using a plugin.

**4. Monetize your website**

Once you have added your AdSense code to your website, you will be able to start monetizing your website. You will earn money whenever someone clicks on an ad on your website. The amount of money you earn will depend on the CPC (cost per click) of the ad.

**5. Track your earnings**

You can track your earnings from AdSense by logging into your AdSense account. You will be able to see how much money you have earned, how many clicks you have received, and where your traffic is coming from.

**Here are 5 hashtags that you can use for this article:**

* #Adsense
* #Googleadsense
* #Monetizeyourwebsite
* #MakeMoneyOnline
* #onlinemarketing

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock