How to Add AdSense to Newspaper Website Correctly

lynhuanh.trang

Thêm AdSense vào trang web báo của bạn có thể là một cách tuyệt vời để tạo doanh thu.Tuy nhiên, điều quan trọng là phải làm điều đó một cách chính xác để tránh mọi vấn đề.Trong bài viết này, chúng tôi sẽ hướng dẫn bạn qua quá trình thêm AdSense vào trang web báo của bạn, từng bước.

## Bước 1: Tạo tài khoản AdSense

Bước đầu tiên là tạo một tài khoản AdSense.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web AdSense và nhấp vào nút "Tạo tài khoản".

Bạn sẽ cần cung cấp một số thông tin cơ bản, chẳng hạn như tên, địa chỉ email và URL trang web của bạn.Khi bạn đã tạo tài khoản của mình, bạn sẽ có thể đăng nhập và bắt đầu thiết lập quảng cáo của mình.

## Bước 2: Thêm mã AdSense vào trang web của bạn

Bước tiếp theo là thêm mã AdSense vào trang web của bạn.Bạn có thể tìm thấy mã trong tài khoản AdSense của mình trong tab "Tiền kiếm".

Để thêm mã, chỉ cần sao chép và dán nó vào tiêu đề của mã HTML của trang web của bạn.

## Bước 3: Chọn đơn vị quảng cáo của bạn

Khi bạn đã thêm mã AdSense vào trang web của mình, bạn sẽ cần chọn các đơn vị quảng cáo của mình.Các đơn vị quảng cáo là các loại quảng cáo khác nhau mà bạn có thể hiển thị trên trang web của mình.

Bạn có thể chọn từ một loạt các đơn vị quảng cáo, bao gồm quảng cáo văn bản, quảng cáo hình ảnh và quảng cáo video.Bạn cũng có thể chọn kích thước và vị trí của quảng cáo của bạn.

## Bước 4: Đặt ngân sách của bạn

Bạn cũng có thể đặt ngân sách cho quảng cáo adsense của bạn.Điều này sẽ giúp bạn kiểm soát số tiền bạn chi cho quảng cáo.

Bạn có thể đặt ngân sách của mình bằng cách nhấp vào tab "Ngân sách" trong tài khoản AdSense của mình.

## Bước 5: Giám sát quảng cáo của bạn

Khi bạn đã thiết lập quảng cáo adsense của mình, bạn sẽ cần theo dõi chúng để đảm bảo chúng hoạt động tốt.Bạn có thể làm điều này bằng cách nhấp vào tab "Báo cáo" trong tài khoản AdSense của bạn.

Các báo cáo sẽ cho bạn thấy có bao nhiêu người đang xem quảng cáo của bạn, họ nhận được bao nhiêu lần nhấp và bạn kiếm được bao nhiêu tiền.

## 5 hashtag ở dạng #

* #Quảng cáo
* #báo
* #Trang mạng
* #Monetization
* #Quảng cáo
=======================================
adding AdSense to your newspaper website can be a great way to generate revenue. However, it's important to do it correctly in order to avoid any problems. In this article, we'll walk you through the process of adding AdSense to your newspaper website, step-by-step.

## Step 1: Create an AdSense account

The first step is to create an AdSense account. You can do this by visiting the AdSense website and clicking on the "Create an account" button.

You'll need to provide some basic information, such as your name, email address, and website URL. Once you've created your account, you'll be able to log in and start setting up your ads.

## Step 2: Add the AdSense code to your website

The next step is to add the AdSense code to your website. You can find the code in your AdSense account under the "Monetization" tab.

To add the code, simply copy and paste it into the header of your website's HTML code.

## Step 3: Choose your ad units

Once you've added the AdSense code to your website, you'll need to choose your ad units. Ad units are different types of ads that you can display on your website.

You can choose from a variety of ad units, including text ads, image ads, and video ads. You can also choose the size and placement of your ads.

## Step 4: Set your budget

You can also set a budget for your AdSense ads. This will help you to control how much you spend on advertising.

You can set your budget by clicking on the "Budget" tab in your AdSense account.

## Step 5: Monitor your ads

Once you've set up your AdSense ads, you'll need to monitor them to make sure they're performing well. You can do this by clicking on the "Reports" tab in your AdSense account.

The reports will show you how many people are seeing your ads, how many clicks they're getting, and how much money you're earning.

## 5 hashtags in the form of #

* #Adsense
* #NewSpaper
* #Website
* #Monetization
* #Advertising

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock