Share How to open amazon seller account in Germany

thuctrinh332

## Cách mở tài khoản người bán Amazon ở Đức

### 1. Tạo tài khoản Amazon.de

Bước đầu tiên để mở tài khoản người bán Amazon ở Đức là tạo tài khoản Amazon.de.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web Amazon.de và nhấp vào liên kết "Đăng ký" ở góc trên cùng bên phải của trang.

Bạn sẽ cần nhập địa chỉ email, mật khẩu và một vài chi tiết khác để tạo tài khoản của bạn.Khi bạn đã tạo tài khoản của mình, bạn sẽ có thể đăng nhập và bắt đầu bán sản phẩm trên Amazon.de.

### 2. Thiết lập tài khoản người bán của bạn

Khi bạn đã tạo tài khoản Amazon.de của mình, bạn sẽ cần thiết lập tài khoản người bán của mình.Điều này bao gồm cung cấp thông tin công ty, thông tin thuế và thông tin thanh toán của bạn.Bạn cũng sẽ cần chọn một phương thức vận chuyển và phương thức thanh toán.

Bạn có thể thiết lập tài khoản người bán của mình bằng cách nhấp vào liên kết "Mein Konto" ở góc trên cùng bên phải của trang và sau đó nhấp vào liên kết "Verkäuferkonto".

### 3. Thêm sản phẩm vào kho của bạn

Khi bạn đã thiết lập tài khoản người bán của mình, bạn có thể bắt đầu thêm sản phẩm vào kho của mình.Bạn có thể làm điều này bằng cách nhấp vào liên kết "Produkte" ở góc trên cùng bên phải của trang và sau đó nhấp vào liên kết "Produkte Hinzufügen".

Bạn sẽ cần phải nhập tiêu đề sản phẩm, mô tả, giá cả và các chi tiết khác.Bạn cũng sẽ cần tải lên hình ảnh của các sản phẩm của bạn.

### 4. Đặt giá sản phẩm của bạn

Khi bạn đặt giá sản phẩm của mình, bạn cần tính đến các yếu tố sau:

* Chi phí sản phẩm của bạn
* Cuộc thi
* Chi phí vận chuyển

Bạn muốn đặt giá của bạn đủ cao để kiếm lợi nhuận, nhưng bạn cũng muốn đảm bảo rằng sản phẩm của bạn có tính cạnh tranh.

### 5. Gửi sản phẩm của bạn

Khi bạn đã bán một sản phẩm, bạn cần gửi nó cho khách hàng.Bạn có thể làm điều này bằng cách sử dụng dịch vụ vận chuyển của Amazon hoặc bằng cách sử dụng dịch vụ vận chuyển của riêng bạn.

Nếu bạn sử dụng dịch vụ vận chuyển của Amazon, bạn sẽ cần in nhãn vận chuyển và gắn nó vào gói.Sau đó, bạn có thể bỏ gói hàng tại một tủ khóa Amazon địa phương hoặc tại một bưu điện.

Nếu bạn sử dụng dịch vụ vận chuyển của riêng mình, bạn sẽ cần đóng gói gói và tự gửi nó.Sau đó, bạn có thể theo dõi gói bằng cách sử dụng trang web của hãng vận chuyển.

### 6. Được trả tiền

Khi khách hàng mua sản phẩm từ bạn, Amazon sẽ giữ tiền cho đến khi sản phẩm được giao.Khi sản phẩm đã được giao, Amazon sẽ phát hành tiền cho bạn.

Bạn có thể được trả tiền bằng cách chuyển khoản ngân hàng hoặc bằng séc.Bạn có thể chọn phương thức thanh toán phù hợp nhất với bạn.

### 5 hashtag ở dạng#

* #AmazonsellerAccount
* #amazonsellercentral
* #Amazonsellectips
* #sellingonamazon
* #amazonbusiness
=======================================
## How to open an Amazon Seller Account in Germany

### 1. Create an Amazon.de account

The first step to opening an Amazon Seller Account in Germany is to create an Amazon.de account. You can do this by visiting the Amazon.de website and clicking on the "Registrieren" link in the top right corner of the page.

You will need to enter your email address, password, and a few other details to create your account. Once you have created your account, you will be able to log in and start selling products on Amazon.de.

### 2. Set up your seller account

Once you have created your Amazon.de account, you will need to set up your seller account. This includes providing your company information, tax information, and payment information. You will also need to choose a shipping method and a payment method.

You can set up your seller account by clicking on the "Mein Konto" link in the top right corner of the page and then clicking on the "Verkäuferkonto" link.

### 3. Add products to your inventory

Once you have set up your seller account, you can start adding products to your inventory. You can do this by clicking on the "Produkte" link in the top right corner of the page and then clicking on the "Produkte hinzufügen" link.

You will need to enter the product title, description, price, and other details. You will also need to upload images of your products.

### 4. Set your product prices

When you set your product prices, you need to take into account the following factors:

* The cost of your product
* The competition
* The shipping costs

You want to set your prices high enough to make a profit, but you also want to make sure that your products are competitive.

### 5. Ship your products

Once you have sold a product, you need to ship it to the customer. You can do this by using Amazon's shipping service or by using your own shipping service.

If you use Amazon's shipping service, you will need to print a shipping label and attach it to the package. You can then drop the package off at a local Amazon locker or at a post office.

If you use your own shipping service, you will need to pack the package and ship it yourself. You can then track the package using the shipping carrier's website.

### 6. Get paid

When a customer purchases a product from you, Amazon will hold the money until the product has been delivered. Once the product has been delivered, Amazon will release the money to you.

You can get paid by bank transfer or by check. You can choose the payment method that works best for you.

### 5 hashtags in the form of #

* #AmazonsellerAccount
* #amazonsellercentral
* #Amazonsellertips
* #sellingonamazon
* #amazonbusiness

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock