Share How To Open Etsy Account Tutorial

## Cách mở tài khoản Etsy: Hướng dẫn từng bước ##

** Bước 1: Tạo tài khoản Etsy **

Để tạo tài khoản Etsy, hãy truy cập trang web Etsy và nhấp vào nút "Đăng ký".Bạn sẽ cần nhập địa chỉ email, mật khẩu và tên đầy đủ.Bạn cũng sẽ cần tạo một tên người dùng và hình ảnh hồ sơ.

** Bước 2: Thêm chi tiết cửa hàng của bạn **

Khi bạn đã tạo tài khoản của mình, bạn sẽ cần thêm chi tiết cửa hàng của mình.Điều này bao gồm tên cửa hàng, mô tả và vị trí của bạn.Bạn cũng sẽ cần thêm một bức ảnh về cửa hàng của bạn và hình ảnh biểu ngữ.

** Bước 3: Thêm sản phẩm của bạn **

Bước tiếp theo là thêm sản phẩm của bạn vào cửa hàng của bạn.Bạn có thể thêm sản phẩm bằng cách nhấp vào nút "Thêm danh sách".Bạn sẽ cần phải nhập tiêu đề sản phẩm, mô tả, giá cả và hình ảnh.Bạn cũng sẽ cần chọn một danh mục cho sản phẩm của mình.

** Bước 4: Đặt chính sách vận chuyển của bạn **

Bạn sẽ cần thiết lập các chính sách vận chuyển của mình trước khi bạn có thể bắt đầu bán sản phẩm.Điều này bao gồm chi phí vận chuyển, thời gian xử lý và chính sách hoàn trả.

** Bước 5: Quảng cáo cửa hàng của bạn **

Khi bạn đã thiết lập cửa hàng của mình, bạn cần bắt đầu quảng bá nó.Bạn có thể quảng bá cửa hàng của mình bằng cách chia sẻ nó trên phương tiện truyền thông xã hội, chạy quảng cáo và gửi nó cho các thư mục.

** Dưới đây là một số mẹo để quảng bá cửa hàng Etsy của bạn: **

* Sử dụng ảnh chất lượng cao của các sản phẩm của bạn.
* Viết mô tả rõ ràng và ngắn gọn về các sản phẩm của bạn.
* Đặt giá cạnh tranh cho các sản phẩm của bạn.
* Cung cấp vận chuyển miễn phí hoặc giảm giá cho nhiều mặt hàng.
* Quảng cáo cửa hàng của bạn trên phương tiện truyền thông xã hội.
* Chạy quảng cáo để tiếp cận khách hàng mới.
* Gửi cửa hàng của bạn đến các thư mục.

** Etsy là một nền tảng tuyệt vời để bán các mặt hàng thủ công hoặc cổ điển.Bằng cách làm theo các bước này, bạn có thể tạo một cửa hàng Etsy thành công và bắt đầu bán sản phẩm của mình ngay hôm nay. **

** Hashtags: **

* #etsy
* #etsyseller
* #etsyshop
* #HandMade
* #Cổ điển
=======================================
## How to Open an Etsy Account: A Step-by-Step Tutorial ##

**Step 1: Create an Etsy account**

To create an Etsy account, visit the Etsy website and click the "Sign Up" button. You will need to enter your email address, password, and full name. You will also need to create a username and profile picture.

**Step 2: Add your shop details**

Once you have created your account, you will need to add your shop details. This includes your shop name, description, and location. You will also need to add a photo of your shop and a banner image.

**Step 3: Add your products**

The next step is to add your products to your shop. You can add products by clicking the "Add a Listing" button. You will need to enter the product title, description, price, and photos. You will also need to select a category for your product.

**Step 4: Set your shipping policies**

You will need to set your shipping policies before you can start selling products. This includes the shipping cost, the handling time, and the return policy.

**Step 5: Promote your shop**

Once you have set up your shop, you need to start promoting it. You can promote your shop by sharing it on social media, running ads, and submitting it to directories.

**Here are some tips for promoting your Etsy shop:**

* Use high-quality photos of your products.
* Write clear and concise descriptions of your products.
* Set competitive prices for your products.
* Offer free shipping or discounts on multiple items.
* Promote your shop on social media.
* Run ads to reach new customers.
* Submit your shop to directories.

**Etsy is a great platform for selling handmade or vintage items. By following these steps, you can create a successful Etsy shop and start selling your products today.**

**Hashtags:**

* #etsy
* #etsyseller
* #etsyshop
* #HandMade
* #Vintage

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock