How to Put Your eBay Account on Hold

thanhtrangkathy

#ebay #keep #Account #pause #SUSPEND ** Cách đặt tài khoản eBay của bạn được giữ **

Ebay là một nền tảng tuyệt vời để bán và mua các mặt hàng, nhưng đôi khi bạn có thể cần phải nghỉ ngơi khi sử dụng tài khoản của mình.Cho dù bạn đang đi nghỉ hoặc chỉ cần một chút thời gian, bạn có thể dễ dàng giữ tài khoản ebay của mình.

** Đây là cách làm điều đó: **

1. Chuyển đến tài khoản eBay của bạn và đăng nhập.
2. Nhấp vào tab ** eBay ** của tôi ở đầu trang.
3. Nhấp vào tab ** tài khoản ** trong menu bên trái.
4. Theo tiêu đề ** eBay ** của tôi, nhấp vào tab ** bán **.
5. Nhấp vào liên kết ** Quản lý tài khoản của tôi **.
6. Theo ** Tùy chọn bán hàng ** tiêu đề, nhấp vào liên kết ** bán **.
7. Cuộn xuống phần ** Trạng thái bán hàng ** và nhấp vào liên kết ** Tạm dừng tài khoản của tôi **.
8. Nhập lý do tại sao bạn đang giữ tài khoản của mình và nhấp vào nút ** Tạm dừng tài khoản của tôi **.

Tài khoản eBay của bạn sẽ bị trì hoãn trong 30 ngày.Bạn có thể kích hoạt lại tài khoản của mình bất cứ lúc nào bằng cách truy cập cài đặt tài khoản của bạn và nhấp vào liên kết ** Unpisaus của tôi **.

** Dưới đây là một số điều cần ghi nhớ khi giữ tài khoản eBay của bạn: **

* Bạn sẽ không thể liệt kê hoặc bán các mặt hàng trong khi tài khoản của bạn đang bị trì hoãn.
* Bạn sẽ không thể nhận được các khoản thanh toán cho các mặt hàng mà bạn đã bán.
* Bạn sẽ không thể truy cập các số liệu hoặc báo cáo người bán của mình.
* Bạn sẽ không thể trả lời tin nhắn từ người mua.

** Nếu bạn cần nghỉ dài hơn từ eBay, bạn cũng có thể đóng tài khoản của mình. ** Khi bạn đóng tài khoản của mình, tất cả các danh sách của bạn sẽ bị xóa và phản hồi của bạn sẽ bị xóa.Bạn có thể mở lại tài khoản của mình bất cứ lúc nào bằng cách tạo một tài khoản mới.

** Đây là cách đóng tài khoản ebay của bạn: **

1. Chuyển đến tài khoản eBay của bạn và đăng nhập.
2. Nhấp vào tab ** eBay ** của tôi ở đầu trang.
3. Nhấp vào tab ** tài khoản ** trong menu bên trái.
4. Theo tiêu đề ** eBay ** của tôi, nhấp vào tab ** bán **.
5. Nhấp vào liên kết ** Quản lý tài khoản của tôi **.
6. Theo ** Tùy chọn bán hàng ** tiêu đề, nhấp vào liên kết ** bán **.
7. Cuộn xuống phần ** Trạng thái bán hàng ** và nhấp vào liên kết ** Đóng tài khoản của tôi **.
8. Nhập lý do tại sao bạn đóng tài khoản của mình và nhấp vào nút ** Đóng tài khoản của tôi **.

Tài khoản eBay của bạn sẽ được đóng ngay lập tức.Bạn sẽ không thể mở lại tài khoản của mình hoặc truy cập bất kỳ dữ liệu nào của bạn.

** Hashtags: **

#ebay #keep #Account #pause #SUSPEND
=======================================
#ebay #hold #Account #pause #SUSPEND **How to Put Your eBay Account on Hold**

EBay is a great platform for selling and buying items, but sometimes you may need to take a break from using your account. Whether you're going on vacation or just need some time away, you can easily put your eBay account on hold.

**Here's how to do it:**

1. Go to your eBay account and sign in.
2. Click on the **My eBay** tab at the top of the page.
3. Click on the **Account** tab in the left-hand menu.
4. Under the **My eBay** heading, click on the **Selling** tab.
5. Click on the **Manage My Account** link.
6. Under the **Selling Preferences** heading, click on the **Selling Options** link.
7. Scroll down to the **Selling Status** section and click on the **Pause My Account** link.
8. Enter the reason why you're putting your account on hold and click on the **Pause My Account** button.

Your eBay account will be put on hold for 30 days. You can reactivate your account at any time by going to your account settings and clicking on the **Unpause My Account** link.

**Here are some things to keep in mind when putting your eBay account on hold:**

* You won't be able to list or sell items while your account is on hold.
* You won't be able to receive payments for items that you've already sold.
* You won't be able to access your seller metrics or reports.
* You won't be able to respond to messages from buyers.

**If you need to take a longer break from eBay, you can also close your account.** When you close your account, all of your listings will be removed and your feedback will be deleted. You can reopen your account at any time by creating a new account.

**Here's how to close your eBay account:**

1. Go to your eBay account and sign in.
2. Click on the **My eBay** tab at the top of the page.
3. Click on the **Account** tab in the left-hand menu.
4. Under the **My eBay** heading, click on the **Selling** tab.
5. Click on the **Manage My Account** link.
6. Under the **Selling Preferences** heading, click on the **Selling Options** link.
7. Scroll down to the **Selling Status** section and click on the **Close My Account** link.
8. Enter the reason why you're closing your account and click on the **Close My Account** button.

Your eBay account will be closed immediately. You won't be able to reopen your account or access any of your data.

**Hashtags:**

#ebay #hold #Account #pause #SUSPEND

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock