Tips 🔥 How To Setup Amazon Affiliate Payment Method (Step by Step)

tinywolf470

#Amazonaffiliate #Amazonaffiliatemarketing #AmazonaffiliatEpayments #Amazonpayments #HowToSetupamazonaffiliatepaymethod ** Cách thiết lập phương thức thanh toán liên kết Amazon (từng bước) **

Nếu bạn là một chi nhánh của Amazon, điều quan trọng là thiết lập phương thức thanh toán của bạn để bạn có thể nhận được hoa hồng của mình.Trong bài viết này, chúng tôi sẽ hướng dẫn bạn các bước về cách thiết lập phương thức thanh toán liên kết Amazon của bạn.

** Bước 1: Tạo tài khoản Amazon Associates **

Nếu bạn chưa có tài khoản Amazon Associates, bạn sẽ cần tạo một tài khoản trước khi bạn có thể thiết lập phương thức thanh toán của mình.Để tạo tài khoản, hãy truy cập trang web Amazon Associates và nhấp vào nút "Đăng ký".

** Bước 2: Xác minh tài khoản của bạn **

Khi bạn đã tạo tài khoản Amazon Associates của mình, bạn sẽ cần xác minh tài khoản của mình.Để làm điều này, bạn sẽ cần cung cấp tên, địa chỉ email và số điện thoại của bạn.Bạn cũng cần cung cấp số thẻ tín dụng.

** Bước 3: Thiết lập phương thức thanh toán của bạn **

Khi tài khoản của bạn được xác minh, bạn có thể thiết lập phương thức thanh toán của mình.Để thực hiện việc này, hãy truy cập trang "Cài đặt" trong tài khoản Amazon Associates của bạn và nhấp vào tab "Phương thức thanh toán".

Bạn có thể chọn nhận hoa hồng của mình bằng cách gửi trực tiếp, kiểm tra hoặc chuyển dây.Nếu bạn chọn nhận hoa hồng của mình bằng tiền gửi trực tiếp, bạn sẽ cần cung cấp thông tin tài khoản ngân hàng của mình.Nếu bạn chọn nhận hoa hồng của mình bằng séc hoặc chuyển dây, bạn sẽ cần cung cấp địa chỉ gửi thư của mình.

** Bước 4: Bắt đầu kiếm được hoa hồng! **

Khi bạn đã thiết lập phương thức thanh toán của mình, bạn đã sẵn sàng để bắt đầu kiếm được hoa hồng!Để tìm hiểu thêm về cách kiếm hoa hồng với tư cách là một chi nhánh của Amazon, hãy truy cập trang web Amazon Associates.

** Dưới đây là 5 hashtag mà bạn có thể sử dụng cho bài viết này: **

* #Amazonaffiliate
* #Amazonaffiliatemarketing
* #AmazonaffiliatEpayments
* #Amazonpayments
* #HowToSetupamazonaffiliatepaymethod
=======================================
#Amazonaffiliate #Amazonaffiliatemarketing #AmazonaffiliatEpayments #Amazonpayments #howtosetupamazonaffiliatepaymentmethod **How to Setup Amazon Affiliate Payment Method (Step by Step)**

If you're an Amazon affiliate, it's important to set up your payment method so that you can receive your commissions. In this article, we'll walk you through the steps on how to set up your Amazon affiliate payment method.

**Step 1: Create an Amazon Associates account**

If you don't already have an Amazon Associates account, you'll need to create one before you can set up your payment method. To create an account, go to the Amazon Associates website and click on the "Sign up" button.

**Step 2: Verify your account**

Once you've created your Amazon Associates account, you'll need to verify your account. To do this, you'll need to provide your name, email address, and phone number. You'll also need to provide a credit card number.

**Step 3: Set up your payment method**

Once your account is verified, you can set up your payment method. To do this, go to the "Settings" page in your Amazon Associates account and click on the "Payment Methods" tab.

You can choose to receive your commissions by direct deposit, check, or wire transfer. If you choose to receive your commissions by direct deposit, you'll need to provide your bank account information. If you choose to receive your commissions by check or wire transfer, you'll need to provide your mailing address.

**Step 4: Start earning commissions!**

Once you've set up your payment method, you're ready to start earning commissions! To learn more about how to earn commissions as an Amazon affiliate, visit the Amazon Associates website.

**Here are 5 hashtags that you can use for this article:**

* #Amazonaffiliate
* #Amazonaffiliatemarketing
* #AmazonaffiliatEpayments
* #Amazonpayments
* #howtosetupamazonaffiliatepaymentmethod

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock