Tips How To Upload Digital Product On Etsy To Sell 2022 (Step By Step)

trankimthuylinh

..

** Cách tải lên sản phẩm kỹ thuật số trên Etsy để bán 2022 (từng bước) **

ETSY là một nền tảng tuyệt vời để bán các sản phẩm kỹ thuật số.Bạn có thể bán bất cứ thứ gì từ sách điện tử, các bản in và mẫu cho các khóa học âm nhạc, phần mềm và video.Trong hướng dẫn từng bước này, tôi sẽ chỉ cho bạn cách tải lên một sản phẩm kỹ thuật số trên Etsy để bạn có thể bắt đầu bán hàng hóa kỹ thuật số của riêng mình ngay hôm nay.

** 1.Tạo tài khoản Etsy **

Nếu bạn chưa có tài khoản Etsy, bạn sẽ cần tạo một tài khoản trước khi bạn có thể bắt đầu bán.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập Etsy.com và nhấp vào nút "Đăng ký".

** 2.Thiết lập cửa hàng của bạn **

Khi bạn đã tạo một tài khoản Etsy, bạn sẽ cần thiết lập cửa hàng của mình.Điều này bao gồm chọn một tên cửa hàng, thêm một mô tả và tải lên ảnh của các sản phẩm của bạn.

** 3.Thêm sản phẩm kỹ thuật số của bạn **

Để thêm sản phẩm kỹ thuật số của bạn, nhấp vào nút "Thêm danh sách" trong cửa hàng của bạn.Sau đó, chọn loại sản phẩm "kỹ thuật số" và điền vào thông tin cần thiết.

**4.Đặt giá của bạn **

Khi thiết lập giá của bạn, bạn cần phải tính đến chi phí sản phẩm của mình, cũng như chi phí phí giao dịch của Etsy.Etsy tính phí giao dịch 5% trên tất cả các doanh số.

** 5.Liệt kê sản phẩm của bạn **

Khi bạn đã đặt giá của mình, bạn có thể liệt kê sản phẩm của mình để bán.Để làm điều này, nhấp vào nút "Danh sách".

** 6.Quảng cáo sản phẩm của bạn **

Khi sản phẩm của bạn được liệt kê, bạn cần quảng bá nó để mọi người có thể tìm thấy nó.Bạn có thể làm điều này bằng cách chia sẻ nó trên phương tiện truyền thông xã hội, chạy quảng cáo và gửi nó cho các công cụ tìm kiếm Etsy.

** 7.Cung cấp sản phẩm của bạn **

Khi khách hàng mua sản phẩm kỹ thuật số của bạn, bạn sẽ cần giao nó cho họ.Điều này có thể được thực hiện qua email, liên kết tải xuống hoặc tin nhắn Etsy riêng.

**số 8.Được trả tiền**

Khi khách hàng mua sản phẩm kỹ thuật số của bạn, ETSY sẽ tự động gửi cho bạn một khoản thanh toán.Sau đó, bạn có thể rút tiền vào tài khoản ngân hàng hoặc tài khoản PayPal của bạn.

**Phần kết luận**

Bán các sản phẩm kỹ thuật số trên ETSY có thể là một cách tuyệt vời để kiếm tiền trực tuyến.Bằng cách làm theo các bước này, bạn có thể dễ dàng tải lên và bán hàng kỹ thuật số của riêng mình trên ETSY.

** 5 hashtags: **

..
=======================================
#etsy #DigitalProduct #etsyselling #etsytutorial #etsyshop #etsytips

**How to Upload Digital Product on Etsy to Sell 2022 (Step by Step)**

Etsy is a great platform for selling digital products. You can sell anything from e-books, printables, and templates to music, software, and video courses. In this step-by-step tutorial, I will show you how to upload a digital product on Etsy so that you can start selling your own digital goods today.

**1. Create an Etsy account**

If you don't already have an Etsy account, you will need to create one before you can start selling. You can do this by visiting Etsy.com and clicking on the "Sign Up" button.

**2. Set up your shop**

Once you have created an Etsy account, you will need to set up your shop. This includes choosing a shop name, adding a description, and uploading photos of your products.

**3. Add your digital product**

To add your digital product, click on the "Add a listing" button in your shop. Then, select the "Digital" product type and fill out the required information.

**4. Set your price**

When setting your price, you need to factor in the cost of your product, as well as the cost of Etsy's transaction fees. Etsy charges a 5% transaction fee on all sales.

**5. List your product**

Once you have set your price, you can list your product for sale. To do this, click on the "List" button.

**6. Promote your product**

Once your product is listed, you need to promote it so that people can find it. You can do this by sharing it on social media, running ads, and submitting it to Etsy search engines.

**7. Deliver your product**

Once a customer purchases your digital product, you will need to deliver it to them. This can be done by email, download link, or a private Etsy message.

**8. Get paid**

When a customer purchases your digital product, Etsy will automatically send you a payment. You can then withdraw your money to your bank account or PayPal account.

**Conclusion**

Selling digital products on Etsy can be a great way to make money online. By following these steps, you can easily upload and sell your own digital goods on Etsy.

**5 Hashtags:**

#etsy #DigitalProduct #etsyselling #etsytutorial #etsyshop

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock