Ask Hướng dẫn thêm phương thức thanh toán vào AdSense

ngoclienthumb

## Hướng dẫn thêm nhiều phương thức thanh toán vào AdSense

#Adsense #PaymentMethods #google #Monetization #earnmoney

** Hướng dẫn thêm nhiều phương thức thanh toán vào AdSense **

Google Adsense là một cách phổ biến để kiếm tiền từ trang web hoặc blog của bạn.Tuy nhiên, theo mặc định, AdSense chỉ hỗ trợ thanh toán vào tài khoản ngân hàng Hoa Kỳ.Nếu bạn sống ở một quốc gia khác hoặc không có tài khoản ngân hàng Hoa Kỳ, bạn có thể tự hỏi làm thế nào để thêm nhiều phương thức thanh toán vào AdSense.

May mắn thay, tương đối dễ dàng để thêm nhiều phương thức thanh toán vào AdSense.Đây là hướng dẫn từng bước:

1. ** Đăng nhập vào tài khoản AdSense của bạn. **
2. Nhấp vào tab ** Thanh toán **.
3. Nhấp vào nút ** Thêm phương thức thanh toán **.
4. Chọn loại phương thức thanh toán bạn muốn thêm.
5. Nhập chi tiết của phương thức thanh toán của bạn.
6. Nhấp vào nút ** Lưu **.

Khi bạn đã thêm một phương thức thanh toán mới, nó sẽ được sử dụng để nhận các khoản thanh toán AdSense của bạn.Bạn cũng có thể thay đổi phương thức thanh toán mặc định của mình bất cứ lúc nào.

** Lưu ý: ** Nếu bạn đang thêm tài khoản ngân hàng vào tài khoản AdSense của mình, bạn có thể cần xác minh tài khoản của mình trước khi bạn có thể bắt đầu nhận thanh toán.Để xác minh tài khoản của bạn, bạn sẽ cần cung cấp một bản sao của ID do chính phủ cấp và một hóa đơn tiện ích hoặc báo cáo ngân hàng.

** Thêm nhiều phương thức thanh toán vào AdSense có thể giúp bạn linh hoạt hơn và kiểm soát cách bạn nhận được thu nhập của mình.Nếu bạn hiện không sử dụng tài khoản ngân hàng Hoa Kỳ, hãy chắc chắn thêm một phương thức thanh toán mới để bạn có thể bắt đầu nhận thanh toán AdSense của mình. **
=======================================
## Instructions for adding more payment methods to AdSense

#Adsense #PaymentMethods #google #Monetization #earnmoney

**Instructions for adding more payment methods to AdSense**

Google AdSense is a popular way to earn money from your website or blog. However, by default, AdSense only supports payments to a US bank account. If you live in a different country or don't have a US bank account, you may be wondering how to add more payment methods to AdSense.

Fortunately, it's relatively easy to add more payment methods to AdSense. Here's a step-by-step guide:

1. **Log in to your AdSense account.**
2. Click the **Payments** tab.
3. Click the **Add a payment method** button.
4. Select the type of payment method you want to add.
5. Enter the details of your payment method.
6. Click the **Save** button.

Once you've added a new payment method, it will be used to receive your AdSense payments. You can also change your default payment method at any time.

**Note:** If you're adding a bank account to your AdSense account, you may need to verify your account before you can start receiving payments. To verify your account, you'll need to provide a copy of your government-issued ID and a utility bill or bank statement.

**Adding more payment methods to AdSense can give you more flexibility and control over how you receive your earnings. If you're not currently using a US bank account, be sure to add a new payment method so you can start receiving your AdSense payments.**

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock