Ask Hướng dẫn về cách thiết lập Google Admob

ZSGologin1011

## Hướng dẫn về cách thiết lập Google Admob

### 1. Tạo tài khoản Google Admob

Để bắt đầu với ADMOB, bạn sẽ cần tạo một tài khoản.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web Admob và nhấp vào ** Tạo tài khoản **.

### 2. Thêm ứng dụng của bạn

Khi bạn đã tạo một tài khoản, bạn sẽ cần thêm ứng dụng của mình.Bạn có thể làm điều này bằng cách nhấp vào ** Thêm ứng dụng ** và nhập tên gói của ứng dụng.

### 3. Cho phép hòa giải admob

Hòa giải Admob cho phép bạn hiển thị quảng cáo từ nhiều mạng quảng cáo trên ứng dụng của bạn.Điều này có thể giúp bạn tối đa hóa doanh thu của bạn.

Để cho phép hòa giải admob, hãy nhấp vào việc kiếm tiền **> ** Hòa giải quảng cáo ** và chọn các mạng quảng cáo bạn muốn tham gia.

### 4. Tạo một đơn vị quảng cáo

Một đơn vị AD là một mã định danh duy nhất mà Admob sử dụng để theo dõi quảng cáo của bạn.Bạn sẽ cần tạo một đơn vị quảng cáo cho mỗi vị trí quảng cáo trong ứng dụng của bạn.

Để tạo một đơn vị quảng cáo, nhấp vào ** Kiếm tiền **> ** Đơn vị quảng cáo ** và nhấp vào ** Tạo đơn vị quảng cáo **.

### 5. Đặt mã quảng cáo của bạn

Khi bạn đã tạo một đơn vị AD, bạn sẽ cần thêm mã AD vào ứng dụng của mình.Bạn có thể tìm thấy mã AD trong tab ** Kiếm tiền **> ** Tab AD **.

### 6. Kiểm tra quảng cáo của bạn

Khi bạn đã thêm mã AD vào ứng dụng, bạn có thể kiểm tra quảng cáo của mình bằng cách chạy ứng dụng của mình trong trình giả lập.

### 7. Được trả tiền cho quảng cáo của bạn

Admob sẽ trả tiền cho bạn cho các quảng cáo được hiển thị trên ứng dụng của bạn.Bạn có thể xem thu nhập của mình trong tab ** Kiếm tiền **> ** ** Tab.

### 5 hashtag ở dạng#

* #admob
* #Monetization
* #AD Networks
* #đơn vị
* #development
=======================================
## Instructions on how to set up Google Admob

### 1. Create a Google AdMob account

To get started with AdMob, you'll need to create an account. You can do this by visiting the AdMob website and clicking **Create an account**.

### 2. Add your app

Once you've created an account, you'll need to add your app. You can do this by clicking **Add app** and entering your app's package name.

### 3. Enable AdMob mediation

AdMob mediation allows you to show ads from multiple ad networks on your app. This can help you maximize your revenue.

To enable AdMob mediation, click **Monetization** > **Ad mediation** and select the ad networks you want to participate in.

### 4. Create an ad unit

An ad unit is a unique identifier that AdMob uses to track your ads. You'll need to create an ad unit for each ad placement in your app.

To create an ad unit, click **Monetization** > **Ad units** and click **Create ad unit**.

### 5. Place your ad code

Once you've created an ad unit, you'll need to add the ad code to your app. You can find the ad code in the **Monetization** > **Ad units** tab.

### 6. Test your ads

Once you've added the ad code to your app, you can test your ads by running your app in the simulator.

### 7. Get paid for your ads

AdMob will pay you for ads that are shown on your app. You can view your earnings in the **Monetization** > **Reports** tab.

### 5 hashtags in the form of #

* #admob
* #Monetization
* #Ad networks
* #Ad units
* #App development

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock