Ask mất authy vào gmail làm thế nào - và quên gmail adesen

Proxyyrl6

#google #gmail #Authy #2FA #MFA ## Cách mất Authy trong Gmail - và quên Gmail

Authy là ứng dụng xác thực hai yếu tố (2FA) mà bạn có thể sử dụng với tài khoản Gmail của mình.Nó thêm một lớp bảo mật bổ sung vào tài khoản của bạn bằng cách yêu cầu bạn nhập mã từ ứng dụng Authy của bạn ngoài mật khẩu của bạn khi bạn đăng nhập.

Nếu bạn mất ứng dụng Authy hoặc nếu bạn xóa nó khỏi điện thoại, bạn sẽ không thể đăng nhập vào tài khoản Gmail của mình mà không đặt lại mật khẩu.Đây có thể là một sự bất tiện lớn, đặc biệt nếu bạn không nhớ mật khẩu của mình.

Đây là cách mất Authy trong Gmail - và quên Gmail:

1. Truy cập trang ** tài khoản Google ** và đăng nhập.
2. Nhấp vào tab ** Bảo mật **.
3. Dưới ** Đăng nhập vào Google **, nhấp ** Xác minh 2 bước **.
4. Nhấp vào ** Bắt đầu **.
5. Thực hiện theo các hướng dẫn để xóa Authy khỏi tài khoản của bạn.

Khi bạn đã xóa Authy khỏi tài khoản của mình, bạn sẽ cần đặt lại mật khẩu của mình.Để làm điều này, nhấp vào ** Quên mật khẩu ** trên trang đăng nhập và làm theo hướng dẫn.

** Lưu ý: ** Nếu bạn đã bật các phương thức 2FA khác trên tài khoản của mình, bạn sẽ không thể xóa Authy mà không vô hiệu hóa các phương thức đó.

## 5 hashtag ở dạng #

* #google
* #gmail
* #Authy
* #2FA
* #MFA
=======================================
#google #gmail #Authy #2FA #MFA ##How to lose Authy in Gmail - and forget Gmail

Authy is a two-factor authentication (2FA) app that you can use with your Gmail account. It adds an extra layer of security to your account by requiring you to enter a code from your Authy app in addition to your password when you sign in.

If you lose your Authy app, or if you delete it from your phone, you won't be able to sign in to your Gmail account without resetting your password. This can be a major inconvenience, especially if you don't remember your password.

Here's how to lose Authy in Gmail - and forget Gmail:

1. Go to the **Google Account** page and sign in.
2. Click the **Security** tab.
3. Under **Signing in to Google**, click **2-Step Verification**.
4. Click **Get Started**.
5. Follow the instructions to remove Authy from your account.

Once you've removed Authy from your account, you'll need to reset your password. To do this, click **Forgot Password** on the sign-in page and follow the instructions.

**Note:** If you have other 2FA methods enabled on your account, you won't be able to remove Authy without first disabling those methods.

## 5 hashtags in the form of #

* #google
* #gmail
* #Authy
* #2FA
* #MFA

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock