Share Printify Payment Settings Tutorial - 2023 Updated

Lilyamazonmerch

#Printify #PrintifyPaymentsIts #PrintifyTutorial #Printifydropshipping #PrintifyPrint

Printify là một nền tảng in theo yêu cầu (POD) hàng đầu cho phép bạn tạo và bán các sản phẩm tùy chỉnh mà không phải đầu tư vào hàng tồn kho hoặc thiết bị in.Khi bạn thiết lập một cửa hàng in, bạn sẽ cần định cấu hình cài đặt thanh toán của mình để khách hàng có thể trả tiền cho đơn đặt hàng của họ.

Trong hướng dẫn này, chúng tôi sẽ chỉ cho bạn cách thiết lập cài đặt thanh toán in của bạn vào năm 2023. Chúng tôi sẽ đề cập đến các chủ đề sau:

* Chấp nhận thanh toán từ khách hàng
* Thiết lập tùy chọn thanh toán của bạn
* Thêm cổng thanh toán
* Quản lý thanh toán của bạn

Bắt đầu nào!

## Chấp nhận thanh toán từ khách hàng

Khi khách hàng đặt hàng trên cửa hàng in của bạn, họ sẽ có thể chọn từ nhiều phương thức thanh toán khác nhau, bao gồm:

* Thẻ tín dụng
* Thẻ ghi nợ
* Paypal
* Trả phí cho apple
* Google Pay

Để chấp nhận thanh toán từ khách hàng, bạn sẽ cần thiết lập một cổng thanh toán với Printify.Cổng thanh toán là một dịch vụ cho phép bạn chấp nhận thanh toán từ khách hàng trực tuyến.Printify hoạt động với một loạt các cổng thanh toán, vì vậy bạn có thể chọn một cổng đáp ứng tốt nhất nhu cầu của bạn.

## Thiết lập tùy chọn thanh toán của bạn

Khi bạn đã thiết lập một cổng thanh toán với Printify, bạn có thể định cấu hình tùy chọn thanh toán của mình.Những tùy chọn này cho phép bạn kiểm soát cách xử lý và nhận được.

Bạn có thể đặt tùy chọn của mình cho:

* Tiền tệ mà bạn muốn nhận thanh toán
* Số tiền tối đa mà khách hàng có thể thanh toán cho mỗi đơn hàng
* Số ngày bạn muốn giữ thông tin thanh toán của khách hàng trong hồ sơ

## Thêm cổng thanh toán

Nếu bạn chưa có cổng thanh toán, bạn có thể thêm một cái vào tài khoản in của mình.Để thực hiện việc này, hãy truy cập trang ** Cài đặt ** và nhấp vào tab ** Thanh toán **.Sau đó, nhấp vào nút ** Thêm cổng thanh toán ** và chọn cổng mà bạn muốn sử dụng.

Sau đó, bạn sẽ cần nhập chi tiết cổng của bạn và nhấp vào nút ** Lưu **.Khi bạn đã thêm cổng của mình, bạn sẽ có thể bắt đầu chấp nhận thanh toán từ khách hàng.

## Quản lý thanh toán của bạn

Bạn có thể quản lý các khoản thanh toán của mình trong tab ** Thanh toán ** của tài khoản in của bạn.Tab này cho bạn thấy một danh sách tất cả các đơn đặt hàng của bạn, cũng như trạng thái của từng đơn hàng và số tiền bạn nhận được.

Bạn cũng có thể sử dụng tab ** Thanh toán ** để:

* Xem lịch sử thanh toán của bạn
* Tải xuống báo cáo thanh toán của bạn
* Tranh chấp một khoản thanh toán

## Phần kết luận

Thiết lập cài đặt thanh toán của bạn là dễ dàng.Bằng cách làm theo các bước trong hướng dẫn này, bạn có thể chấp nhận thanh toán từ khách hàng ngay lập tức.

### 5 hashtag ở dạng#

* #Printify
* #PrintifyPaymentsIts
* #PrintifyTutorial
* #Printifydropshipping
* #Printifyprinting
=======================================
#Printify #PrintifyPaymentSettings #PrintifyTutorial #Printifydropshipping #Printifyprinting **Printify Payment Settings Tutorial - 2023 Updated**

Printify is a leading print-on-demand (POD) platform that allows you to create and sell custom products without having to invest in inventory or print equipment. When you set up a Printify store, you'll need to configure your payment settings so that customers can pay for their orders.

In this tutorial, we'll show you how to set up your Printify payment settings in 2023. We'll cover the following topics:

* Accepting payments from customers
* Setting up your payment preferences
* Adding a payment gateway
* Managing your payments

Let's get started!

## Accepting Payments from Customers

When a customer places an order on your Printify store, they will be able to choose from a variety of payment methods, including:

* Credit cards
* Debit cards
* PayPal
* Apple Pay
* Google Pay

To accept payments from customers, you'll need to set up a payment gateway with Printify. A payment gateway is a service that allows you to accept payments from customers online. Printify works with a variety of payment gateways, so you can choose the one that best meets your needs.

## Setting Up Your Payment Preferences

Once you've set up a payment gateway with Printify, you can configure your payment preferences. These preferences allow you to control how payments are processed and received.

You can set your preferences for:

* The currency in which you want to receive payments
* The maximum amount that a customer can pay per order
* The number of days that you want to keep customer payment information on file

## Adding a Payment Gateway

If you don't already have a payment gateway, you can add one to your Printify account. To do this, go to the **Settings** page and click on the **Payments** tab. Then, click on the **Add Payment Gateway** button and select the gateway that you want to use.

You will then need to enter your gateway's details and click on the **Save** button. Once you've added your gateway, you'll be able to start accepting payments from customers.

## Managing Your Payments

You can manage your payments in the **Payments** tab of your Printify account. This tab shows you a list of all of your orders, as well as the status of each order and the amount of money that you've received.

You can also use the **Payments** tab to:

* View your payment history
* Download your payment reports
* Dispute a payment

## Conclusion

Setting up your Printify payment settings is easy. By following the steps in this tutorial, you can be accepting payments from customers in no time.

### 5 Hashtags in the form of #

* #Printify
* #PrintifyPaymentSettings
* #PrintifyTutorial
* #Printifydropshipping
* #Printifyprinting

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock