Share Printify Store Settings Tutorial - 2023 Updated

minhthulebao

..

Printify là một nền tảng dropshipping cho phép bạn tạo và bán các sản phẩm tùy chỉnh mà không phải mang theo bất kỳ hàng tồn kho nào.Để bắt đầu với Printify, bạn sẽ cần tạo một cửa hàng và thiết lập tài khoản của bạn.Hướng dẫn này sẽ hướng dẫn bạn trong quá trình thiết lập cửa hàng in của bạn, từ việc chọn một chủ đề đến thêm sản phẩm.

** 1.Chọn một chủ đề**

Khi bạn lần đầu tiên tạo cửa hàng in, bạn sẽ được yêu cầu chọn một chủ đề.Chủ đề là các mẫu được tạo sẵn mà bạn có thể sử dụng để tùy chỉnh giao diện của cửa hàng của bạn.Có một loạt các chủ đề để lựa chọn, vì vậy bạn có thể tìm thấy một chủ đề phù hợp với thương hiệu và phong cách của bạn.

** 2.Thêm sản phẩm **

Khi bạn đã chọn một chủ đề, bạn có thể bắt đầu thêm sản phẩm vào cửa hàng của mình.Bạn có thể thêm sản phẩm từ danh mục của Printify hoặc bạn có thể tải lên các thiết kế của riêng mình.Khi thêm sản phẩm, hãy chắc chắn bao gồm tất cả các thông tin liên quan, chẳng hạn như tên sản phẩm, mô tả, giá cả và hình ảnh.

** 3.Thiết lập cài đặt vận chuyển của bạn **

Bạn sẽ cần thiết lập cài đặt vận chuyển của mình để khách hàng biết sẽ chi phí bao nhiêu để gửi đơn đặt hàng của họ.Bạn có thể chọn từ một loạt các tùy chọn vận chuyển, bao gồm vận chuyển giá phẳng, vận chuyển miễn phí và vận chuyển tính toán.

**4.Thiết lập cài đặt thanh toán của bạn **

Bạn sẽ cần thiết lập cài đặt thanh toán của mình để khách hàng có thể trả tiền cho đơn đặt hàng của họ.Bản in hỗ trợ nhiều phương thức thanh toán, bao gồm thẻ tín dụng, thẻ ghi nợ và PayPal.

** 5.Thiết lập thuế của bạn **

Bạn sẽ cần thiết lập thuế của mình để khách hàng bị tính đúng số tiền thuế bán hàng.Bản in có thể tự động tính thuế bán hàng cho bạn hoặc bạn có thể nhập thủ công thuế suất cho tiểu bang của mình.

** 6.Xuất bản cửa hàng của bạn **

Khi bạn đã hoàn thành việc thiết lập cửa hàng của mình, bạn có thể xuất bản nó để khách hàng có thể bắt đầu mua sắm.Bạn cũng có thể chia sẻ một liên kết đến cửa hàng của bạn trên phương tiện truyền thông xã hội hoặc trong các chiến dịch tiếp thị qua email của bạn.

** 7.Quảng bá cửa hàng của bạn **

Khi bạn đã xuất bản cửa hàng của mình, bạn sẽ cần quảng bá nó để mọi người biết về nó.Bạn có thể quảng bá cửa hàng của mình thông qua phương tiện truyền thông xã hội, tiếp thị qua email, quảng cáo trả tiền và các kênh khác.

**số 8.Bắt đầu bán**

Khi bạn bắt đầu bán hàng, bạn sẽ cần thực hiện các đơn đặt hàng và quản lý dịch vụ khách hàng.Bản in có thể giúp bạn thực hiện đơn hàng hoặc bạn có thể chọn tự hoàn thành đơn đặt hàng.Bạn cũng sẽ cần trả lời các yêu cầu của khách hàng và giải quyết mọi vấn đề phát sinh.

**Phần kết luận**

Thiết lập một cửa hàng in rất dễ dàng, và bạn có thể chạy và chạy trong vài phút.Bằng cách làm theo hướng dẫn này, bạn có thể tạo một cửa hàng đẹp và chức năng sẽ giúp bạn bắt đầu bán các sản phẩm tùy chỉnh của mình ngay hôm nay.

** 5 hashtags: **

* #Printify
* #PrintifyStoresEtting
* #PrintifyTutorial
* #Printifydropshipping
* #Vận chuyển thả
=======================================
#Printify #PrintifyStoreSettings #PrintifyTutorial #Printifydropshipping #Dropshipping **Printify Store Settings Tutorial - 2023 Updated**

Printify is a dropshipping platform that allows you to create and sell custom-made products without having to carry any inventory. To get started with Printify, you'll need to create a store and set up your account. This tutorial will walk you through the process of setting up your Printify store, from choosing a theme to adding products.

**1. Choose a theme**

When you first create your Printify store, you'll be asked to choose a theme. Themes are pre-made templates that you can use to customize the look and feel of your store. There are a variety of themes to choose from, so you can find one that fits your brand and style.

**2. Add products**

Once you've chosen a theme, you can start adding products to your store. You can add products from Printify's catalog, or you can upload your own designs. When adding products, be sure to include all the relevant information, such as the product name, description, price, and images.

**3. Set up your shipping settings**

You'll need to set up your shipping settings so that customers know how much it will cost to ship their orders. You can choose from a variety of shipping options, including flat rate shipping, free shipping, and calculated shipping.

**4. Set up your payment settings**

You'll need to set up your payment settings so that customers can pay for their orders. Printify supports a variety of payment methods, including credit cards, debit cards, and PayPal.

**5. Set up your taxes**

You'll need to set up your taxes so that customers are charged the correct amount of sales tax. Printify can automatically calculate sales tax for you, or you can manually enter the tax rates for your state.

**6. Publish your store**

Once you've finished setting up your store, you can publish it so that customers can start shopping. You can also share a link to your store on social media or in your email marketing campaigns.

**7. Promote your store**

Once you've published your store, you'll need to promote it so that people know about it. You can promote your store through social media, email marketing, paid advertising, and other channels.

**8. Start selling**

Once you start selling, you'll need to fulfill orders and manage customer service. Printify can help you with order fulfillment, or you can choose to fulfill orders yourself. You'll also need to respond to customer inquiries and resolve any issues that arise.

**Conclusion**

Setting up a Printify store is easy, and you can be up and running in minutes. By following this tutorial, you can create a beautiful and functional store that will help you start selling your custom-made products today.

**5 Hashtags:**

* #Printify
* #PrintifyStoreSettings
* #PrintifyTutorial
* #Printifydropshipping
* #Dropshipping

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock