Share (Tag 4) SHOPIFY CHALLENGE: Zahlungen, Versand & Domain

uyennghingokim

#Shopify #Shopify-Challenge #zahlungen #versand #DOMAIN

** Thử thách Shopify: Thanh toán, Vận chuyển & Miền **

Trong phần thứ tư này của loạt Thử thách Shopify của chúng tôi, chúng tôi sẽ xem xét cách thiết lập thanh toán, vận chuyển và tên miền cho cửa hàng Shopify của bạn.

** Thanh toán **

Shopify cung cấp nhiều tùy chọn thanh toán cho cửa hàng của bạn, bao gồm thẻ tín dụng, thẻ ghi nợ, PayPal và Apple Pay.Để thiết lập thanh toán, bạn sẽ cần truy cập bảng điều khiển Shopify của mình và nhấp vào "Cài đặt"> "Thanh toán".Từ đây, bạn có thể chọn các phương thức thanh toán bạn muốn chấp nhận và nhập thông tin thương mại của mình.

**Đang chuyển hàng**

Shopify cũng cung cấp nhiều tùy chọn vận chuyển, bao gồm USPS, UPS, FedEx và DHL.Để thiết lập vận chuyển, bạn sẽ cần đến bảng điều khiển Shopify của mình và nhấp vào "Cài đặt"> "Vận chuyển".Từ đây, bạn có thể chọn các phương thức vận chuyển bạn muốn cung cấp và nhập giá vận chuyển của mình.

** Tên miền **

Khi bạn thiết lập cửa hàng Shopify của mình, bạn sẽ được cung cấp một tên miền mặc định.Tuy nhiên, bạn có thể muốn mua tên miền của riêng mình để bạn có thể có một URL tùy chỉnh và chuyên nghiệp hơn.Để mua một tên miền, bạn có thể vào một nhà đăng ký tên miền như GoDaddy hoặc Namecheap.

Khi bạn đã mua một tên miền, bạn có thể thêm nó vào cửa hàng Shopify của mình bằng cách truy cập bảng điều khiển Shopify của bạn và nhấp vào "Cài đặt"> "miền".Từ đây, bạn có thể nhập tên miền của mình và nhấp vào "Lưu".

**Phần kết luận**

Thiết lập thanh toán, vận chuyển và tên miền cho cửa hàng Shopify của bạn là một quy trình tương đối đơn giản.Bằng cách làm theo các bước trong hướng dẫn này, bạn có thể có cửa hàng của mình và chạy ngay lập tức.

** Hashtags: **

* #Shopify
* #Shopify-Challenge
* #Payments
* #Đang chuyển hàng
* #lãnh địa
=======================================
#Shopify #Shopify-challenge #zahlungen #versand #DOMAIN

**Shopify Challenge: Payments, Shipping & Domain**

In this fourth installment of our Shopify Challenge series, we'll be taking a look at how to set up payments, shipping, and domains for your Shopify store.

**Payments**

Shopify offers a variety of payment options for your store, including credit cards, debit cards, PayPal, and Apple Pay. To set up payments, you'll need to go to your Shopify dashboard and click on "Settings" > "Payments". From here, you can choose the payment methods you want to accept and enter your merchant information.

**Shipping**

Shopify also offers a variety of shipping options, including USPS, UPS, FedEx, and DHL. To set up shipping, you'll need to go to your Shopify dashboard and click on "Settings" > "Shipping". From here, you can choose the shipping methods you want to offer and enter your shipping rates.

**Domains**

When you set up your Shopify store, you'll be given a default domain name. However, you may want to purchase your own domain name so that you can have a more customized and professional-looking URL. To purchase a domain name, you can go to a domain name registrar like GoDaddy or Namecheap.

Once you've purchased a domain name, you can add it to your Shopify store by going to your Shopify dashboard and clicking on "Settings" > "Domains". From here, you can enter your domain name and click on "Save".

**Conclusion**

Setting up payments, shipping, and domains for your Shopify store is a relatively simple process. By following the steps in this guide, you can have your store up and running in no time.

**Hashtags:**

* #Shopify
* #Shopify-challenge
* #Payments
* #shipping
* #DOMAIN

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock