Ask Update website url in google adsense

### Cách cập nhật URL trang web trong Google AdSense

1. ** Đăng nhập vào tài khoản AdSense của bạn. **
2. Nhấp vào tab ** Cài đặt **.
3. Trong ** trang web và ứng dụng **, nhấp vào liên kết ** Chỉnh sửa ** bên cạnh trang web bạn muốn cập nhật.
4. Trong trường ** trang web URL **, nhập URL mới cho trang web của bạn.
5. Nhấp vào ** Lưu **.

URL trang web của bạn sẽ được cập nhật trong Google AdSense trong vòng vài phút.

### Điều gì xảy ra nếu tôi cập nhật URL trang web của mình trong Google AdSense?

Khi bạn cập nhật URL trang web của mình trong Google AdSense, quảng cáo adsense hiện tại của bạn sẽ được tự động xóa khỏi trang web của bạn.Bạn sẽ cần tạo quảng cáo AdSense mới và đặt chúng trên trang web của bạn.

### Mất bao lâu để URL trang web của tôi cập nhật trong Google AdSense?

URL trang web của bạn sẽ được cập nhật trong Google AdSense trong vòng vài phút.Tuy nhiên, có thể mất tới 24 giờ để quảng cáo quảng cáo của bạn bắt đầu xuất hiện trên trang web của bạn.

### Tôi có thể cập nhật URL trang web của mình trong Google AdSense nhiều lần không?

Có, bạn có thể cập nhật URL trang web của mình trong Google Adsense nhiều lần như bạn cần.Tuy nhiên, bạn chỉ nên cập nhật URL trang web của mình nếu bạn đã thực hiện thay đổi vĩnh viễn cho địa chỉ trang web của mình.

### Điều gì sẽ xảy ra nếu tôi vô tình cập nhật URL trang web của mình trong Google Adsense?

Nếu bạn vô tình cập nhật URL trang web của mình trong Google AdSense, bạn có thể hoàn nguyên thay đổi bằng cách nhấp vào liên kết ** undo ** bên cạnh trường ** trang web URL **.

### hashtags

* #google Adsense
* #WebsiteURL
* #UpdateUrl
* #AdSenseads
* #Googleads
=======================================
### How to Update Website URL in Google AdSense

1. **Log in to your AdSense account.**
2. Click the **Settings** tab.
3. Under **Websites and apps**, click the **Edit** link next to the website you want to update.
4. In the **Website URL** field, enter the new URL for your website.
5. Click **Save**.

Your website URL will be updated in Google AdSense within a few minutes.

### What happens if I update my website URL in Google AdSense?

When you update your website URL in Google AdSense, your existing AdSense ads will be automatically removed from your website. You will need to create new AdSense ads and place them on your website.

### How long does it take for my website URL to update in Google AdSense?

Your website URL will be updated in Google AdSense within a few minutes. However, it may take up to 24 hours for your AdSense ads to start appearing on your website.

### Can I update my website URL in Google AdSense more than once?

Yes, you can update your website URL in Google AdSense as many times as you need to. However, you should only update your website URL if you have made a permanent change to your website's address.

### What if I accidentally update my website URL in Google AdSense?

If you accidentally update your website URL in Google AdSense, you can revert the change by clicking the **Undo** link next to the **Website URL** field.

### Hashtags

* #Googleadsense
* #WebsiteURL
* #UpdateUrl
* #AdSenseads
* #Googleads

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock