Ask What Happens When You Forget Your eBay Password?

### Điều gì xảy ra khi bạn quên mật khẩu ebay của mình?

1. ** Bạn không thể đăng nhập vào tài khoản của mình. ** Đây là hậu quả rõ ràng nhất là quên mật khẩu ebay của bạn.Nếu bạn cố gắng đăng nhập vào tài khoản của mình, bạn sẽ được nhắc nhập mật khẩu của mình.Nếu bạn không thể nhớ nó, bạn sẽ không thể tiến hành.
2. ** Bạn không thể mua hàng hoặc bán các mặt hàng. ** Nếu bạn không thể đăng nhập vào tài khoản của mình, bạn sẽ không thể mua hàng hoặc bán các mặt hàng.Đây có thể là một vấn đề nếu bạn mong muốn nhận được một gói hoặc nếu bạn có thứ bạn muốn bán.
3. ** Bạn không thể truy cập cài đặt tài khoản của mình. ** Nếu bạn không thể đăng nhập vào tài khoản của mình, bạn sẽ không thể truy cập cài đặt tài khoản của mình.Điều này có nghĩa là bạn sẽ không thể thay đổi địa chỉ vận chuyển, phương thức thanh toán hoặc thông tin tài khoản khác.
4. ** Bạn sẽ không nhận được thông báo quan trọng. ** Nếu bạn không thể đăng nhập vào tài khoản của mình, bạn sẽ không nhận được thông báo quan trọng, chẳng hạn như xác nhận vận chuyển hoặc nhắc nhở thanh toán.Điều này có thể có nghĩa là bỏ lỡ thông tin quan trọng về giao dịch mua hoặc bán hàng của bạn.
5. ** Bạn có thể mất tài khoản của mình. ** Nếu bạn không đặt lại mật khẩu trong một khoảng thời gian nhất định, tài khoản của bạn có thể bị xóa.Điều này có nghĩa là bạn sẽ mất tất cả các giao dịch mua, bán hàng và thông tin tài khoản của bạn.

### Cách đặt lại mật khẩu ebay của bạn

Nếu bạn quên mật khẩu ebay của mình, bạn có thể đặt lại bằng cách làm theo các bước sau:

1. Chuyển đến trang đăng nhập eBay.
2. Nhấp vào "Quên mật khẩu của bạn?"liên kết.
3. Nhập địa chỉ email hoặc số điện thoại của bạn.
4. Nhấp vào nút "Gửi liên kết đặt lại mật khẩu".
5. Bạn sẽ nhận được một email hoặc tin nhắn văn bản có liên kết để đặt lại mật khẩu của bạn.
6. Nhấp vào liên kết và nhập mật khẩu mới.
7. Nhấp vào nút "Đặt lại mật khẩu".

Mật khẩu mới của bạn sẽ được lưu và bạn sẽ có thể đăng nhập vào tài khoản của mình.

### hashtags

* #ebay
* #Mật khẩu
* #quên mật khẩu
* #đặt lại mật khẩu
* #Account bảo mật
=======================================
### What happens when you are forget your eBay password?

1. **You can't sign in to your account.** This is the most obvious consequence of forgetting your eBay password. If you try to sign in to your account, you'll be prompted to enter your password. If you can't remember it, you won't be able to proceed.
2. **You can't make purchases or sell items.** If you can't sign in to your account, you won't be able to make purchases or sell items. This could be a problem if you're expecting to receive a package or if you have something you want to sell.
3. **You can't access your account settings.** If you can't sign in to your account, you won't be able to access your account settings. This means you won't be able to change your shipping address, payment method, or other account information.
4. **You won't receive important notifications.** If you can't sign in to your account, you won't receive important notifications, such as shipping confirmations or payment reminders. This could mean missing out on important information about your purchases or sales.
5. **You could lose your account.** If you don't reset your password within a certain amount of time, your account could be deleted. This means you would lose all of your purchases, sales, and account information.

### How to reset your eBay password

If you forget your eBay password, you can reset it by following these steps:

1. Go to the eBay sign-in page.
2. Click on the "Forgot your password?" link.
3. Enter your email address or phone number.
4. Click on the "Send password reset link" button.
5. You will receive an email or text message with a link to reset your password.
6. Click on the link and enter a new password.
7. Click on the "Reset password" button.

Your new password will be saved and you will be able to sign in to your account.

### Hashtags

* #ebay
* #password
* #forgot password
* #Reset password
* #Account security

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock