Xin tư vấn về việc withdraw paypal về bank

thuvongphamdan

#PayPal #withdraw #Bank #Money #payment

** Cách rút tiền từ PayPal sang tài khoản ngân hàng **

PayPal là một phương thức thanh toán trực tuyến phổ biến cho phép bạn gửi và nhận tiền từ bạn bè, gia đình và doanh nghiệp.Bạn cũng có thể sử dụng PayPal để mua hàng trực tuyến.Tuy nhiên, nếu bạn muốn rút tiền từ tài khoản PayPal vào tài khoản ngân hàng của mình, có một vài điều bạn cần biết.

** 1.Xác minh tài khoản ngân hàng của bạn **

Trước khi bạn có thể rút tiền từ tài khoản PayPal vào tài khoản ngân hàng của mình, bạn cần xác minh tài khoản ngân hàng của mình.Để thực hiện việc này, hãy đăng nhập vào tài khoản PayPal của bạn và nhấp vào tab "Tài khoản ngân hàng".Sau đó, nhấp vào nút "Thêm tài khoản ngân hàng" và nhập thông tin tài khoản ngân hàng của bạn.PayPal sẽ gửi một khoản tiền gửi nhỏ vào tài khoản ngân hàng của bạn.Khi bạn nhận được tiền đặt cọc, bạn cần nhập số tiền đặt cọc vào PayPal.Điều này sẽ xác minh tài khoản ngân hàng của bạn và cho phép bạn rút tiền từ tài khoản PayPal của bạn.

** 2.Thiết lập phương pháp rút tiền **

Khi bạn đã xác minh tài khoản ngân hàng của mình, bạn cần thiết lập phương thức rút tiền.Để thực hiện việc này, hãy đăng nhập vào tài khoản PayPal của bạn và nhấp vào tab "Rút tiền".Sau đó, chọn tài khoản ngân hàng của bạn từ danh sách các phương thức rút tiền.Bạn cũng có thể chọn rút tiền vào thẻ ghi nợ hoặc thẻ trả trước do PayPal cấp.

** 3.Rút tiền**

Để rút tiền từ tài khoản PayPal của bạn, hãy đăng nhập vào tài khoản của bạn và nhấp vào tab "Rút tiền".Sau đó, nhập số tiền bạn muốn rút và chọn phương thức rút tiền của bạn.PayPal sẽ gửi tiền vào tài khoản ngân hàng của bạn trong vòng 1 đến 3 ngày làm việc.

** Mẹo rút tiền từ PayPal **

* Hãy chắc chắn rằng bạn đã xác minh tài khoản ngân hàng của mình trước khi bạn cố gắng rút tiền.
* Thiết lập phương pháp rút tiền để bạn có thể rút tiền nhanh chóng và dễ dàng.
* Kiểm tra các khoản phí liên quan đến việc rút tiền từ PayPal.Một số ngân hàng tính phí để nhận thanh toán paypal.
* Nhận thức về thời gian xử lý để rút tiền PayPal.Có thể mất từ 1 đến 3 ngày làm việc để tiền được chuyển từ tài khoản PayPal của bạn vào tài khoản ngân hàng của bạn.

** Câu hỏi thường gặp **

*** Tôi có thể rút tiền từ PayPal sang tài khoản ngân hàng nước ngoài không? ** Có, bạn có thể rút tiền từ PayPal sang tài khoản ngân hàng nước ngoài.Tuy nhiên, bạn có thể bị tính phí giao dịch nước ngoài.
*** Tôi có thể rút tiền từ PayPal sang thẻ tín dụng không? ** Không, bạn không thể rút tiền từ PayPal sang thẻ tín dụng.
*** Tôi có thể rút tiền từ PayPal sang thẻ trả trước do PayPal cấp không? ** Có, bạn có thể rút tiền từ PayPal sang thẻ trả trước do PayPal cấp.

** Tài nguyên bổ sung **

* [Trung tâm trợ giúp PayPal: rút tiền] (https://www.paypal.com/us/smarthelp/article/how-do-i-withdraw-money-from-my-paypal-account-faq4036)
=======================================
#PayPal #withdraw #Bank #Money #payment

**How to Withdraw Money from Paypal to Bank Account**

PayPal is a popular online payment method that allows you to send and receive money from friends, family, and businesses. You can also use PayPal to make purchases online. However, if you want to withdraw money from your PayPal account to your bank account, there are a few things you need to know.

**1. Verify your bank account**

Before you can withdraw money from your PayPal account to your bank account, you need to verify your bank account. To do this, log in to your PayPal account and click on the "Bank Accounts" tab. Then, click on the "Add Bank Account" button and enter your bank account information. PayPal will send a small deposit to your bank account. Once you receive the deposit, you need to enter the amount of the deposit into PayPal. This will verify your bank account and allow you to withdraw money from your PayPal account.

**2. Set up a withdrawal method**

Once you have verified your bank account, you need to set up a withdrawal method. To do this, log in to your PayPal account and click on the "Withdraw Money" tab. Then, select your bank account from the list of withdrawal methods. You can also choose to withdraw money to a debit card or a PayPal-issued prepaid card.

**3. Withdraw money**

To withdraw money from your PayPal account, log in to your account and click on the "Withdraw Money" tab. Then, enter the amount of money you want to withdraw and select your withdrawal method. PayPal will send the money to your bank account within 1 to 3 business days.

**Tips for withdrawing money from PayPal**

* Make sure you have verified your bank account before you try to withdraw money.
* Set up a withdrawal method so that you can withdraw money quickly and easily.
* Check the fees associated with withdrawing money from PayPal. Some banks charge fees for receiving PayPal payments.
* Be aware of the processing time for PayPal withdrawals. It can take 1 to 3 business days for money to be transferred from your PayPal account to your bank account.

**FAQs**

* **Can I withdraw money from PayPal to a foreign bank account?** Yes, you can withdraw money from PayPal to a foreign bank account. However, you may be charged foreign transaction fees.
* **Can I withdraw money from PayPal to a credit card?** No, you cannot withdraw money from PayPal to a credit card.
* **Can I withdraw money from PayPal to a PayPal-issued prepaid card?** Yes, you can withdraw money from PayPal to a PayPal-issued prepaid card.

**Additional resources**

* [PayPal Help Center: Withdraw Money](https://www.paypal.com/us/smarthelp/article/how-do-i-withdraw-money-from-my-paypal-account-faq4036)

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock