Share 01: Shopify full course bangla (part1)। shopify website design tutorial

kieuloan422

#Shopify #ShopifyTutorial #ShopifyWebsitedesign #Ec Commerce #ec CommerceWebsitedesign ### Shopify Toàn bộ khóa học Bangla (Phần 1) - Hướng dẫn thiết kế trang web của Shopify ####

Trong hướng dẫn này, tôi sẽ chỉ cho bạn cách tạo một trang web Shopify từ đầu.Chúng tôi sẽ bao gồm tất cả mọi thứ, từ việc thiết lập cửa hàng của bạn đến thêm sản phẩm và vận chuyển.Đến cuối hướng dẫn này, bạn sẽ có một cửa hàng Shopify đầy đủ chức năng mà bạn có thể sử dụng để bắt đầu bán sản phẩm của mình trực tuyến.

## Điều kiện tiên quyết

Trước khi bạn bắt đầu hướng dẫn này, bạn sẽ cần những điều sau:

* Một tài khoản Shopify
* Một tên miền và lưu trữ
* Một sản phẩm để bán

## Bước 1: Tạo tài khoản Shopify

Bước đầu tiên là tạo một tài khoản Shopify.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web Shopify và nhấp vào nút "Bắt đầu".

Khi bạn đã tạo tài khoản của mình, bạn sẽ được đưa đến bảng điều khiển Shopify.Đây là nơi bạn sẽ quản lý cửa hàng của bạn.

## Bước 2: Chọn một chủ đề

Bước tiếp theo là chọn một chủ đề cho cửa hàng của bạn.Chủ đề là các mẫu được tạo sẵn mà bạn có thể sử dụng để thiết kế cửa hàng của mình.Shopify có nhiều chủ đề để lựa chọn, vì vậy bạn có thể tìm thấy một chủ đề phù hợp với thương hiệu và sản phẩm của mình.

Để chọn một chủ đề, nhấp vào tab "Cửa hàng trực tuyến" trong bảng điều khiển Shopify.Sau đó, nhấp vào tab "Chủ đề".

Bạn sẽ thấy một danh sách tất cả các chủ đề có sẵn.Bạn có thể lọc các chủ đề theo danh mục hoặc theo giá.

Khi bạn đã tìm thấy một chủ đề mà bạn thích, hãy nhấp vào nút "Xem trước" để xem nó trông như thế nào.

Nếu bạn hài lòng với chủ đề, nhấp vào nút "Cài đặt".

## Bước 3: Thêm sản phẩm

Bây giờ bạn đã chọn một chủ đề, bạn có thể bắt đầu thêm sản phẩm vào cửa hàng của mình.Để làm điều này, nhấp vào tab "Sản phẩm" trong bảng điều khiển Shopify.

Sau đó, nhấp vào nút "Thêm sản phẩm".

Bạn sẽ được yêu cầu nhập thông tin sau về sản phẩm của mình:

* Tiêu đề
* Sự miêu tả
* Giá
* Hình ảnh
* Hàng tồn kho

Khi bạn đã nhập tất cả các thông tin, nhấp vào nút "Lưu".

## Bước 4: Thiết lập vận chuyển

Bước tiếp theo là thiết lập vận chuyển cho cửa hàng của bạn.Để làm điều này, nhấp vào tab "Cài đặt" trong bảng điều khiển Shopify.

Sau đó, nhấp vào tab "Vận chuyển".

Bạn sẽ thấy một loạt các tùy chọn vận chuyển.Bạn có thể chọn tùy chọn phù hợp nhất với nhu cầu của bạn.

Khi bạn đã chọn tùy chọn vận chuyển, nhấp vào nút "Lưu".

## Bước 5: Xuất bản cửa hàng của bạn

Bây giờ bạn đã hoàn thành việc thiết lập cửa hàng của mình, bạn có thể xuất bản nó.Để làm điều này, nhấp vào tab "Cửa hàng trực tuyến" trong bảng điều khiển Shopify.

Sau đó, nhấp vào tab "Cài đặt".

Cuộn xuống phần "Chung" và nhấp vào nút "Xuất bản".

Cửa hàng của bạn bây giờ sẽ trực tiếp và bạn có thể bắt đầu bán sản phẩm của mình.

## Phần kết luận

Trong hướng dẫn này, bạn đã học cách tạo một trang web Shopify từ đầu.Bạn bao gồm tất cả mọi thứ, từ việc thiết lập cửa hàng của bạn đến việc thêm sản phẩm và vận chuyển.Đến cuối hướng dẫn này, bạn có một cửa hàng Shopify đầy đủ chức năng mà bạn có thể sử dụng để bắt đầu bán sản phẩm của mình trực tuyến.
=======================================
#Shopify #ShopifyTutorial #ShopifyWebsitedesign #ecommerce #ecommercewebsitedesign ### Shopify Full Course Bangla (Part 1) - Shopify Website Design Tutorial ###

In this tutorial, I will show you how to create a Shopify website from scratch. We will cover everything from setting up your store to adding products and shipping. By the end of this tutorial, you will have a fully functional Shopify store that you can use to start selling your products online.

## Prerequisites

Before you begin this tutorial, you will need the following:

* A Shopify account
* A domain name and hosting
* A product to sell

## Step 1: Create a Shopify account

The first step is to create a Shopify account. You can do this by visiting the Shopify website and clicking on the "Get Started" button.

Once you have created your account, you will be taken to the Shopify dashboard. This is where you will manage your store.

## Step 2: Choose a theme

The next step is to choose a theme for your store. Themes are pre-made templates that you can use to design your store. Shopify has a variety of themes to choose from, so you can find one that fits your brand and products.

To choose a theme, click on the "Online Store" tab in the Shopify dashboard. Then, click on the "Themes" tab.

You will see a list of all the available themes. You can filter the themes by category or by price.

Once you have found a theme that you like, click on the "Preview" button to see how it looks.

If you are happy with the theme, click on the "Install" button.

## Step 3: Add products

Now that you have chosen a theme, you can start adding products to your store. To do this, click on the "Products" tab in the Shopify dashboard.

Then, click on the "Add Product" button.

You will be asked to enter the following information about your product:

* Title
* Description
* Price
* Images
* Inventory

Once you have entered all of the information, click on the "Save" button.

## Step 4: Set up shipping

The next step is to set up shipping for your store. To do this, click on the "Settings" tab in the Shopify dashboard.

Then, click on the "Shipping" tab.

You will see a variety of shipping options. You can choose the option that best suits your needs.

Once you have chosen a shipping option, click on the "Save" button.

## Step 5: Publish your store

Now that you have finished setting up your store, you can publish it. To do this, click on the "Online Store" tab in the Shopify dashboard.

Then, click on the "Settings" tab.

Scroll down to the "General" section and click on the "Publish" button.

Your store will now be live and you can start selling your products.

## Conclusion

In this tutorial, you learned how to create a Shopify website from scratch. You covered everything from setting up your store to adding products and shipping. By the end of this tutorial, you have a fully functional Shopify store that you can use to start selling your products online.

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock