Ask 10 Kinh nghiệm trong việc kiếm tiền với Google AdSense trên YouTube

Ebayuklogin4243

## 10 Kinh nghiệm trong việc kiếm tiền với Google AdSense trên YouTube

### 1. Tạo kênh YouTube và bắt đầu tải lên video.

Bước đầu tiên để kiếm tiền với Google AdSense trên YouTube là tạo kênh YouTube và bắt đầu tải lên video.Video của bạn nên liên quan đến thị trường ngách của bạn và thú vị với khán giả của bạn.Video của bạn càng có nhiều lượt xem, bạn sẽ càng kiếm được nhiều tiền.

### 2. Cho phép kiếm tiền trên kênh YouTube của bạn.

Khi bạn có một vài video được tải lên kênh YouTube của mình, bạn có thể kích hoạt kiếm tiền.Điều này có nghĩa là bạn sẽ có thể hiển thị quảng cáo trên video của mình và kiếm tiền từ các quảng cáo được nhấp vào.

### 3. Chọn định dạng quảng cáo phù hợp.

Có một vài định dạng quảng cáo khác nhau mà bạn có thể chọn khi kiếm tiền từ kênh YouTube của mình.Định dạng quảng cáo phổ biến nhất là quảng cáo ** trong luồng **, đây là quảng cáo video phát trước, trong hoặc sau video của bạn.Bạn cũng có thể chọn hiển thị ** Quảng cáo Banner ** trên trang chủ của kênh hoặc trong trình phát video.

### 4. Đặt giá quảng cáo của bạn.

Bạn có thể đặt mức giá quảng cáo của riêng mình cho video YouTube của bạn.Số tiền bạn kiếm được trên mỗi quảng cáo sẽ phụ thuộc vào một số yếu tố, bao gồm cả thời lượng của video, loại quảng cáo và khán giả xem video của bạn.

### 5. Theo dõi thu nhập của bạn.

Google Adsense cung cấp cho bạn một bảng điều khiển nơi bạn có thể theo dõi thu nhập của mình.Bảng điều khiển này sẽ cho bạn thấy có bao nhiêu quảng cáo đã được hiển thị trên video của bạn, họ đã nhận được bao nhiêu lần nhấp và số tiền bạn kiếm được.

### Dưới đây là 5 hashtag mà bạn có thể sử dụng cho bài viết này:

* #youtube
* #google Adsense
* #Monetization
* #IDEOS
* #Kiếm tiền
=======================================
## 10 Experiences in Making Money with Google AdSense on YouTube

### 1. Create a YouTube channel and start uploading videos.

The first step to making money with Google AdSense on YouTube is to create a YouTube channel and start uploading videos. Your videos should be relevant to your niche and interesting to your audience. The more views your videos get, the more money you'll make.

### 2. Enable monetization on your YouTube channel.

Once you have a few videos uploaded to your YouTube channel, you can enable monetization. This means that you'll be able to show ads on your videos and earn money from the ads that are clicked on.

### 3. Choose the right ad format.

There are a few different ad formats that you can choose from when monetizing your YouTube channel. The most common ad format is the **in-stream ad**, which is a video ad that plays before, during, or after your videos. You can also choose to display **banner ads** on your channel's homepage or in the video player.

### 4. Set your ad rates.

You can set your own ad rates for your YouTube videos. The amount of money you earn per ad will depend on a number of factors, including the length of your video, the type of ad, and the audience that watches your video.

### 5. Track your earnings.

Google AdSense provides you with a dashboard where you can track your earnings. This dashboard will show you how many ads have been shown on your videos, how many clicks they've received, and how much money you've earned.

### Here are 5 hashtags that you can use for this article:

* #youtube
* #Googleadsense
* #Monetization
* #Videos
* #earnmoney

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock