Ask Cách kiếm tiền từ đồ họa YouTube với Google AdSense

lynhaque.linh

#youtube #Graphics #Googleadsense #Makemoney #Monetization ### Cách kiếm tiền từ đồ họa YouTube với Google AdSense

YouTube là một nền tảng tuyệt vời để chia sẻ công việc sáng tạo của bạn với thế giới.Và nếu bạn là một nhà thiết kế đồ họa tài năng, bạn có thể sử dụng YouTube để kiếm tiền bằng cách bán các thiết kế của bạn dưới dạng sản phẩm kỹ thuật số.

Đây là cách bắt đầu:

1. ** Tạo kênh YouTube và tải lên đồ họa của bạn. **

Bước đầu tiên là tạo kênh YouTube và tải lên đồ họa của bạn.Đảm bảo bao gồm một mô tả về công việc của bạn và một liên kết đến cửa hàng trực tuyến hoặc danh mục đầu tư của bạn.

2. ** Kích hoạt kiếm tiền cho kênh của bạn. **

Khi bạn đã tải lên đồ họa của mình, bạn cần cho phép kiếm tiền cho kênh của mình.Để làm điều này, hãy truy cập studio YouTube của bạn và nhấp vào tab "Kiếm tiền".Sau đó, nhấp vào nút "Bật" và làm theo hướng dẫn.

3. ** Thiết lập tài khoản Google AdSense của bạn. **

Để kiếm tiền từ đồ họa YouTube của bạn, bạn cần thiết lập tài khoản Google Adsense.Để làm điều này, hãy truy cập trang web Google Adsense và tạo tài khoản.Sau đó, liên kết kênh YouTube của bạn với tài khoản AdSense của bạn.

4. ** Đặt quảng cáo trên video của bạn. **

Khi bạn đã thiết lập tài khoản Google AdSense của mình, bạn có thể bắt đầu đặt quảng cáo trên video của mình.Để làm điều này, hãy truy cập studio YouTube của bạn và nhấp vào tab "Kiếm tiền".Sau đó, nhấp vào tab "Quảng cáo" và chọn loại quảng cáo bạn muốn hiển thị.

5. ** Theo dõi thu nhập của bạn. **

Bạn có thể theo dõi thu nhập của mình từ đồ họa YouTube bằng cách truy cập tài khoản Google AdSense của bạn.Để thực hiện việc này, nhấp vào tab "Báo cáo" và chọn báo cáo "Thu nhập".Báo cáo này sẽ cho bạn thấy bạn kiếm được bao nhiêu tiền từ quảng cáo của mình, cũng như số lượng lượt xem và nhấp chuột của bạn đã nhận được.

### 5 hashtag ở dạng#

* #youtube
* #Graphics
* #google Adsense
* #Làm ra tiền
* #Monetization
=======================================
#youtube #Graphics #Googleadsense #Makemoney #Monetization ### How to Make Money from YouTube Graphics with Google Adsense

YouTube is a great platform for sharing your creative work with the world. And if you're a talented graphic designer, you can use YouTube to make money by selling your designs as digital products.

Here's how to get started:

1. **Create a YouTube channel and upload your graphics.**

The first step is to create a YouTube channel and upload your graphics. Make sure to include a description of your work and a link to your online store or portfolio.

2. **Enable monetization for your channel.**

Once you've uploaded your graphics, you need to enable monetization for your channel. To do this, go to your YouTube Studio and click on the "Monetization" tab. Then, click on the "Enable" button and follow the instructions.

3. **Set up your Google AdSense account.**

In order to make money from your YouTube graphics, you need to set up a Google AdSense account. To do this, go to the Google AdSense website and create an account. Then, link your YouTube channel to your AdSense account.

4. **Place ads on your videos.**

Once you've set up your Google AdSense account, you can start placing ads on your videos. To do this, go to your YouTube Studio and click on the "Monetization" tab. Then, click on the "Ads" tab and select the type of ads you want to display.

5. **Track your earnings.**

You can track your earnings from YouTube graphics by going to your Google AdSense account. To do this, click on the "Reports" tab and select the "Earnings" report. This report will show you how much money you've earned from your ads, as well as how many views and clicks your videos have received.

### 5 Hashtags in the form of #

* #youtube
* #Graphics
* #Googleadsense
* #Makemoney
* #Monetization

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock