Ask Cách kiếm tiền từ kệ hàng YouTube

Etsypay5455

#youtube #Shelves #Monetization #youtuber #income

## Cách kiếm tiền từ kệ YouTube

Kệ YouTube là một cách tuyệt vời để quảng bá sản phẩm hoặc dịch vụ của bạn và kiếm tiền từ kênh YouTube của bạn.Các kệ được đặt ở phía bên phải của trình phát video và có thể được sử dụng để hiển thị nhiều mặt hàng khác nhau, bao gồm sản phẩm, liên kết và thậm chí các video khác.

Để tạo kệ, chỉ cần truy cập studio YouTube của bạn và nhấp vào tab "kệ".Sau đó, bạn có thể thêm các mục vào kệ của mình bằng cách nhấp vào nút "Thêm mục".Bạn có thể chọn từ một loạt các mặt hàng, bao gồm:

* Sản phẩm: Bạn có thể thêm sản phẩm từ tài khoản Google Merchant Center của mình.
* Liên kết: Bạn có thể thêm liên kết vào trang web, blog hoặc các điểm đến trực tuyến khác.
* Video: Bạn có thể thêm video từ kênh của riêng bạn hoặc từ các kênh khác.

Khi bạn đã thêm các mục vào kệ của mình, bạn có thể tùy chỉnh ngoại hình bằng cách thay đổi màu sắc, phông chữ và bố cục.Bạn cũng có thể đặt ngân sách cho kệ của mình và chọn cách bạn muốn được thanh toán.

Khi ai đó nhấp vào một mục trên kệ của bạn, họ sẽ được đưa đến đích tương ứng.Nếu bạn đã thêm một sản phẩm, chúng sẽ được đưa vào trang sản phẩm trên trang web của bạn.Nếu bạn đã thêm một liên kết, chúng sẽ được đưa đến đích mà bạn đã chỉ định.Nếu bạn đã thêm một video, chúng sẽ được đưa vào trang video trên YouTube.

Bạn có thể kiếm tiền từ kệ YouTube của bạn theo một vài cách khác nhau.Nếu bạn đã thêm sản phẩm vào kệ của mình, bạn có thể kiếm tiền thông qua doanh số bán sản phẩm.Nếu bạn đã thêm các liên kết vào kệ của bạn, bạn có thể kiếm tiền thông qua tiếp thị liên kết.Và nếu bạn đã thêm video vào kệ của mình, bạn có thể kiếm tiền thông qua quảng cáo.

Để tìm hiểu thêm về cách kiếm tiền từ kệ YouTube, hãy truy cập Trung tâm trợ giúp YouTube.

### 5 hashtags cho kệ YouTube

* #youtube
* #những cái kệ
* #Monetization
* #youtuber
* #Thu nhập
=======================================
#youtube #Shelves #Monetization #youtuber #income

## How to Make Money from YouTube Shelves

YouTube shelves are a great way to promote your products or services and make money from your YouTube channel. Shelves are located on the right-hand side of the video player and can be used to display a variety of items, including products, links, and even other videos.

To create a shelf, simply go to your YouTube Studio and click on the "Shelf" tab. You can then add items to your shelf by clicking on the "Add Item" button. You can choose from a variety of items, including:

* Products: You can add products from your Google Merchant Center account.
* Links: You can add links to your website, blog, or other online destinations.
* Videos: You can add videos from your own channel or from other channels.

Once you've added items to your shelf, you can customize the appearance by changing the colors, fonts, and layout. You can also set a budget for your shelf and choose how you want to be paid.

When someone clicks on an item on your shelf, they will be taken to the corresponding destination. If you've added a product, they will be taken to the product page on your website. If you've added a link, they will be taken to the destination that you specified. If you've added a video, they will be taken to the video page on YouTube.

You can earn money from your YouTube shelves in a few different ways. If you've added products to your shelf, you can earn money through product sales. If you've added links to your shelf, you can earn money through affiliate marketing. And if you've added videos to your shelf, you can earn money through advertising.

To learn more about how to make money from YouTube shelves, visit the YouTube Help Center.

### 5 Hashtags for YouTube Shelves

* #youtube
* #Shelves
* #Monetization
* #youtuber
* #income

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock