Ask Cách kiếm tiền từ YouTube TrueView for Action

Sbox11

#youtube #TruEview #Action #Makemoney #YOUTUBONETIONION ## Cách kiếm tiền từ YouTube TrueView for Action

YouTube TrueView for Action là một loại quảng cáo YouTube cho phép bạn kiếm tiền khi người xem thực hiện một hành động cụ thể trên trang web của bạn, chẳng hạn như đăng ký kênh của bạn, xem video hoặc hoàn thành việc mua hàng.

Để bắt đầu với YouTube TrueView for Action, bạn sẽ cần tạo tài khoản YouTube và thiết lập tài khoản Google AdSense.Khi bạn đã thực hiện điều đó, bạn có thể tạo một chiến dịch TrueView for Action và bắt đầu thêm quảng cáo vào video của mình.

Khi bạn tạo một chiến dịch TrueView for Action, bạn sẽ cần chọn mục tiêu cho chiến dịch của mình.Bạn có thể chọn từ các mục tiêu sau:

*** Tăng lưu lượng truy cập trang web: ** Mục tiêu này là lý tưởng nếu bạn muốn hướng lưu lượng truy cập đến trang web của mình.
*** Tăng chuyển đổi: ** Mục tiêu này là lý tưởng nếu bạn muốn tạo khách hàng tiềm năng hoặc bán hàng.
*** Nhờ mọi người xem video của bạn: ** Mục tiêu này là lý tưởng nếu bạn muốn tăng số lượng người xem video của bạn.

Khi bạn đã chọn mục tiêu cho chiến dịch của mình, bạn có thể bắt đầu thêm quảng cáo vào video của mình.Để làm điều này, bạn sẽ cần tạo một tài sản video và thêm nút Call to Action (CTA).Nút CTA nên phù hợp với mục tiêu của bạn và nên khuyến khích người xem thực hiện hành động mong muốn.

Khi bạn đã sẵn sàng khởi chạy chiến dịch của mình, bạn có thể đặt ngân sách của mình và bắt đầu đấu thầu các từ khóa.Bạn cũng có thể chọn nhắm mục tiêu quảng cáo của mình vào nhân khẩu học hoặc sở thích cụ thể.

YouTube TrueView for Action là một cách tuyệt vời để kiếm tiền từ các video YouTube của bạn.Bằng cách tạo quảng cáo hấp dẫn và nhắm mục tiêu đối tượng của bạn một cách hiệu quả, bạn có thể tăng doanh thu và phát triển doanh nghiệp của mình.

** Dưới đây là 5 hashtag mà bạn có thể sử dụng cho bài viết của mình: **

* #Youtubemonetization
* #Youtubeads
* #Kiếm tiền trực tuyến
* #Videomarketing
* #DigitalMarketing
=======================================
#youtube #TruEview #Action #Makemoney #Youtubemonetization ##How to make money from YouTube TrueView for Action

YouTube TrueView for Action is a type of YouTube ad that allows you to earn money when viewers take a specific action on your website, such as subscribing to your channel, watching a video, or completing a purchase.

To get started with YouTube TrueView for Action, you'll need to create a YouTube account and set up a Google AdSense account. Once you've done that, you can create a TrueView for Action campaign and start adding ads to your videos.

When you create a TrueView for Action campaign, you'll need to choose a goal for your campaign. You can choose from the following goals:

* **Increase website traffic:** This goal is ideal if you want to drive traffic to your website.
* **Increase conversions:** This goal is ideal if you want to generate leads or sales.
* **Get people to watch your video:** This goal is ideal if you want to increase the number of people who watch your videos.

Once you've chosen a goal for your campaign, you can start adding ads to your videos. To do this, you'll need to create a video asset and add a call to action (CTA) button. The CTA button should be relevant to your goal and should encourage viewers to take the desired action.

When you're ready to launch your campaign, you can set your budget and start bidding on keywords. You can also choose to target your ads to specific demographics or interests.

YouTube TrueView for Action is a great way to earn money from your YouTube videos. By creating engaging ads and targeting your audience effectively, you can increase your revenue and grow your business.

**Here are 5 hashtags that you can use for your article:**

* #Youtubemonetization
* #Youtubeads
* #MakeMoneyOnline
* #Videomarketing
* #DigitalMarketing

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock