Tips Dropshipping - How to fulfill Shopify orders on CJDropshipping

lediepvinh.long

#Dropshipping #Shopify #fulfillment #CJDropShipping #ec Commerce

** Cách thực hiện các đơn đặt hàng Shopify trên CJDropShipping **

Dropshipping là một mô hình kinh doanh thương mại điện tử phổ biến cho phép bạn bán sản phẩm mà không phải mang theo bất kỳ hàng tồn kho nào.Khi một khách hàng đặt hàng trên cửa hàng Shopify của bạn, đơn đặt hàng được tự động chuyển tiếp đến nhà cung cấp dropshipping của bạn, người sau đó chuyển sản phẩm trực tiếp đến khách hàng.

CJDropshipping là nhà cung cấp hàng đầu cung cấp một loạt các sản phẩm với giá cả cạnh tranh.Họ cũng cung cấp một nền tảng thực hiện đơn giản và dễ sử dụng, giúp dễ dàng thực hiện các đơn đặt hàng của Shopify.

Trong hướng dẫn này, chúng tôi sẽ chỉ cho bạn cách thực hiện các đơn đặt hàng Shopify trên CJDropshipping.

** 1.Thiết lập tài khoản cjdropshipp của bạn **

Để bắt đầu, bạn sẽ cần tạo một tài khoản CJDropShipping.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web CJDropshipping và nhấp vào nút "Tạo tài khoản".

Khi bạn đã tạo tài khoản của mình, bạn sẽ cần thêm cửa hàng Shopify của bạn vào tài khoản CJDropShipping của bạn.Bạn có thể làm điều này bằng cách nhấp vào tab "My Shopify" và nhập URL của cửa hàng Shopify của bạn.

** 2.Thêm sản phẩm vào cửa hàng Shopify của bạn **

Khi bạn đã thêm cửa hàng Shopify của bạn vào tài khoản CJDropShipping của mình, bạn có thể bắt đầu thêm sản phẩm vào cửa hàng của mình.Bạn có thể làm điều này bằng cách nhấp vào tab "Sản phẩm" và chọn nút "Thêm sản phẩm".

Khi thêm một sản phẩm vào cửa hàng Shopify của bạn, bạn sẽ cần cung cấp thông tin sau:

* Tên sản phẩm
* Mô tả Sản phẩm
* Giá sản phẩm
* Hình ảnh sản phẩm
* Hàng tồn kho sản phẩm

Bạn cũng có thể thêm các biến thể sản phẩm, chẳng hạn như màu sắc hoặc kích thước khác nhau.

** 3.Kết nối cửa hàng Shopify của bạn với CJDropShipping **

Khi bạn đã thêm sản phẩm vào cửa hàng Shopify của mình, bạn sẽ cần kết nối cửa hàng của mình với CJDropshipping.Bạn có thể làm điều này bằng cách nhấp vào tab "Cài đặt" và chọn tab "Tích hợp".

Trong tab "Tích hợp", bạn sẽ thấy một danh sách các nền tảng khác nhau mà bạn có thể kết nối với cửa hàng Shopify của mình.Nhấp vào nút "Kết nối" bên cạnh nền tảng "Shopify".

Sau đó, bạn sẽ được nhắc nhập khóa API và mật khẩu API của cửa hàng Shopify.Khi bạn đã nhập khóa API và mật khẩu của mình, cửa hàng Shopify của bạn sẽ được kết nối với CJDropshipping.

**4.Hoàn thành các đơn đặt hàng của Shopify **

Khi một khách hàng đặt hàng trên cửa hàng Shopify của bạn, đơn đặt hàng sẽ được tự động chuyển tiếp đến CJDropshipping.CJDropshipping sau đó sẽ gửi sản phẩm trực tiếp cho khách hàng.

Bạn có thể theo dõi trạng thái của các đơn đặt hàng của mình trong tab "Đơn hàng" trong tài khoản CJDropShipping của bạn.

** 5.Quản lý hàng tồn kho của bạn **

CJDropshipping sẽ tự động cập nhật hàng tồn kho của Shopify Store khi bạn thay đổi hàng tồn kho trong tài khoản CJDropshipping của bạn.Điều này có nghĩa là bạn không phải lo lắng về việc cập nhật thủ công hàng tồn kho của mình.

**Phần kết luận**

Hoàn thành các đơn đặt hàng Shopify trên CJDropshipping là một quá trình đơn giản và dễ dàng.Bằng cách làm theo các bước trong hướng dẫn này, bạn có thể bắt đầu thực hiện các đơn đặt hàng và phát triển doanh nghiệp thả xuống của bạn.

** Hashtags: **

* #Vận chuyển thả
* #Shopify
* #fulfillment
* #CJDropShipping
* #Commerce
=======================================
#Dropshipping #Shopify #fulfillment #CJDropShipping #ecommerce

**How to Fulfill Shopify Orders on CJDropshipping**

Dropshipping is a popular e-commerce business model that allows you to sell products without having to carry any inventory. When a customer places an order on your Shopify store, the order is automatically forwarded to your dropshipping supplier, who then ships the product directly to the customer.

CJDropshipping is a leading dropshipping supplier that offers a wide range of products at competitive prices. They also provide a simple and easy-to-use fulfillment platform that makes it easy to fulfill Shopify orders.

In this guide, we will show you how to fulfill Shopify orders on CJDropshipping.

**1. Set up your CJDropshipping account**

To get started, you will need to create a CJDropshipping account. You can do this by visiting the CJDropshipping website and clicking on the "Create an Account" button.

Once you have created your account, you will need to add your Shopify store to your CJDropshipping account. You can do this by clicking on the "My Shopify" tab and entering your Shopify store's URL.

**2. Add products to your Shopify store**

Once you have added your Shopify store to your CJDropshipping account, you can start adding products to your store. You can do this by clicking on the "Products" tab and selecting the "Add Product" button.

When adding a product to your Shopify store, you will need to provide the following information:

* Product name
* Product description
* Product price
* Product images
* Product inventory

You can also add product variants, such as different colors or sizes.

**3. Connect your Shopify store to CJDropshipping**

Once you have added products to your Shopify store, you will need to connect your store to CJDropshipping. You can do this by clicking on the "Settings" tab and selecting the "Integrations" tab.

Under the "Integrations" tab, you will see a list of different platforms that you can connect to your Shopify store. Click on the "Connect" button next to the "Shopify" platform.

You will then be prompted to enter your Shopify store's API key and password. Once you have entered your API key and password, your Shopify store will be connected to CJDropshipping.

**4. Fulfill Shopify orders**

When a customer places an order on your Shopify store, the order will be automatically forwarded to CJDropshipping. CJDropshipping will then ship the product directly to the customer.

You can track the status of your orders in the "Orders" tab in your CJDropshipping account.

**5. Manage your inventory**

CJDropshipping will automatically update your Shopify store's inventory when you make changes to your inventory in your CJDropshipping account. This means that you don't have to worry about manually updating your inventory.

**Conclusion**

Fulfilling Shopify orders on CJDropshipping is a simple and easy process. By following the steps in this guide, you can start fulfilling orders and growing your dropshipping business.

**Hashtags:**

* #Dropshipping
* #Shopify
* #fulfillment
* #CJDropShipping
* #ecommerce

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock