Ask Google AdSense cho video YouTube

primeatwalmart

..

** Cách nhận Google AdSense cho video YouTube của bạn **

YouTube là một cách tuyệt vời để chia sẻ video của bạn với thế giới và bạn cũng có thể kiếm tiền từ video của mình bằng cách sử dụng Google AdSense.AdSense là một chương trình cho phép bạn đặt quảng cáo trên video của mình và kiếm tiền khi mọi người nhấp vào các quảng cáo đó.

Để bắt đầu với AdSense, bạn cần tạo tài khoản Google AdSense và kết nối nó với kênh YouTube của bạn.Khi bạn đã hoàn thành điều đó, bạn có thể bắt đầu thêm quảng cáo vào video của mình.

Có một vài cách khác nhau để thêm quảng cáo vào video của bạn.Bạn có thể sử dụng AdSense Studio, một công cụ giúp bạn tạo và quản lý quảng cáo của mình.Bạn cũng có thể sử dụng Studio đối tác YouTube, đây là một công cụ nâng cao hơn cho phép bạn kiểm soát nhiều khía cạnh hơn của quảng cáo.

Khi bạn đang tạo quảng cáo của mình, bạn sẽ cần chọn loại quảng cáo bạn muốn sử dụng.Bạn có thể chọn từ:

*** Quảng cáo văn bản: ** Đây là những quảng cáo xuất hiện ở cuối video của bạn.
*** Quảng cáo lớp phủ: ** Đây là những quảng cáo xuất hiện trên video của bạn.
*** Quảng cáo bội thu: ** Đây là những quảng cáo ngắn phát trước, trong hoặc sau video của bạn.

Bạn cũng cần chọn nơi bạn muốn quảng cáo của mình xuất hiện.Bạn có thể chọn từ:

*** Video: ** Quảng cáo của bạn có thể xuất hiện trên bất kỳ video nào của bạn.
*** Video cụ thể: ** Bạn có thể chọn chỉ hiển thị quảng cáo của mình trên một số video nhất định.
*** Danh mục: ** Bạn có thể chọn chỉ hiển thị quảng cáo của mình trên video trong các danh mục nhất định.

Khi bạn đã tạo quảng cáo của mình, bạn có thể bắt đầu kiếm tiền.Khi mọi người nhấp vào quảng cáo của bạn, bạn sẽ kiếm được một số tiền nhỏ.Số tiền bạn kiếm được sẽ phụ thuộc vào loại quảng cáo và nơi nó xuất hiện.

Bắt đầu với AdSense rất dễ dàng và đó là một cách tuyệt vời để kiếm tiền từ các video YouTube của bạn.Bằng cách làm theo các bước này, bạn có thể bắt đầu kiếm tiền từ video của mình ngay hôm nay.

** 5 hashtags: **

* #google Adsense
* #youtube
* #IDEOS
* #Monetization
* #Làm ra tiền
=======================================
#Googleadsense #youtube #Videos #Monetization #Makemoney

**How to Get Google Adsense for Your YouTube Videos**

YouTube is a great way to share your videos with the world, and you can also make money from your videos by using Google AdSense. AdSense is a program that allows you to place ads on your videos and earn money when people click on those ads.

To get started with AdSense, you need to create a Google AdSense account and connect it to your YouTube channel. Once you've done that, you can start adding ads to your videos.

There are a few different ways to add ads to your videos. You can use the AdSense Studio, which is a tool that helps you create and manage your ads. You can also use the YouTube Partner Studio, which is a more advanced tool that allows you to control more aspects of your ads.

When you're creating your ads, you'll need to choose the type of ad you want to use. You can choose from:

* **Text ads:** These are ads that appear at the bottom of your videos.
* **Overlay ads:** These are ads that appear over your videos.
* **Bumper ads:** These are short ads that play before, during, or after your videos.

You'll also need to choose where you want your ads to appear. You can choose from:

* **Videos:** Your ads can appear on any of your videos.
* **Specific videos:** You can choose to only show your ads on certain videos.
* **Categories:** You can choose to only show your ads on videos in certain categories.

Once you've created your ads, you can start earning money. When people click on your ads, you'll earn a small amount of money. The amount of money you earn will depend on the type of ad and where it appears.

Getting started with AdSense is easy, and it's a great way to make money from your YouTube videos. By following these steps, you can start earning money from your videos today.

**5 Hashtags:**

* #Googleadsense
* #youtube
* #Videos
* #Monetization
* #Makemoney

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock