Share How to do Paid Search on Amazon - Amazon 101 by SJH

Ebayplussafe

## Cách thực hiện tìm kiếm trả phí trên Amazon

### Giới thiệu

Amazon là một thị trường toàn cầu nơi người bán có thể bán sản phẩm của họ cho khách hàng trên toàn thế giới.Để tiếp cận đối tượng rộng hơn và tăng doanh số, nhiều người bán sử dụng quảng cáo tìm kiếm trả tiền.Quảng cáo tìm kiếm trả phí cho phép người bán nhắm mục tiêu các từ khóa cụ thể mà khách hàng tiềm năng đang tìm kiếm và khi khách hàng nhấp vào quảng cáo của họ, họ được đưa trực tiếp đến trang danh sách sản phẩm.

### Cách thiết lập chiến dịch tìm kiếm trả phí trên Amazon

Để thiết lập một chiến dịch tìm kiếm trả phí trên Amazon, bạn sẽ cần tạo một tài khoản quảng cáo Amazon.Khi bạn đã tạo một tài khoản, bạn có thể đăng nhập và nhấp vào tab "Chiến dịch".Từ đây, bạn có thể tạo một chiến dịch mới bằng cách nhấp vào nút "Tạo chiến dịch".

Khi tạo một chiến dịch, bạn sẽ cần chọn loại chiến dịch, ngân sách và ngày bắt đầu và ngày kết thúc.Bạn cũng sẽ cần chọn từ khóa của mình và đặt giá thầu của bạn.

### Chọn từ khóa

Các từ khóa mà bạn chọn cho chiến dịch của mình là rất quan trọng.Bạn muốn chọn các từ khóa có liên quan đến sản phẩm của bạn và khách hàng tiềm năng đó có khả năng tìm kiếm.Bạn có thể sử dụng công cụ kế hoạch từ khóa Amazon để giúp bạn tìm các từ khóa có liên quan.

### Cài đặt giá thầu

Giá thầu của bạn là số tiền bạn sẵn sàng trả mỗi khi ai đó nhấp vào quảng cáo của bạn.Bạn muốn đặt giá thầu của mình đủ cao để quảng cáo của bạn được hiển thị cho khách hàng tiềm năng, nhưng bạn không muốn chi tiêu nhiều hơn bạn cần.Bạn có thể sử dụng công cụ Planner từ khóa Amazon để giúp bạn xác định giá thầu tốt nhất cho các từ khóa của bạn.

### Theo dõi kết quả của bạn

Khi bạn đã khởi chạy chiến dịch của mình, bạn có thể theo dõi kết quả của mình trong bảng điều khiển quảng cáo Amazon.Bạn có thể thấy có bao nhiêu lần hiển thị quảng cáo của bạn đã nhận được, họ đã tạo ra bao nhiêu lần nhấp và số tiền bạn đã chi.Bạn cũng có thể sử dụng dữ liệu để tối ưu hóa chiến dịch của mình và cải thiện kết quả của mình.

### Phần kết luận

Quảng cáo tìm kiếm trả phí có thể là một cách tuyệt vời để tiếp cận đối tượng rộng hơn và tăng doanh số trên Amazon.Bằng cách làm theo các bước trong hướng dẫn này, bạn có thể thiết lập một chiến dịch tìm kiếm có trả tiền thành công và bắt đầu lái nhiều lưu lượng truy cập đến sản phẩm của mình.

##### 5 hashtags dưới dạng#

* #Amazon
* #PaidSearch
* #Quảng cáo
* #sellingonamazon
* #Commerce
=======================================
## How to do Paid Search on Amazon

### Introduction

Amazon is a global marketplace where sellers can sell their products to customers around the world. In order to reach a wider audience and increase sales, many sellers use paid search advertising. Paid search advertising allows sellers to target specific keywords that potential customers are searching for, and when a customer clicks on their ad, they are taken directly to the product listing page.

### How to set up a paid search campaign on Amazon

To set up a paid search campaign on Amazon, you will need to create an Amazon Advertising account. Once you have created an account, you can log in and click on the "Campaigns" tab. From here, you can create a new campaign by clicking on the "Create Campaign" button.

When creating a campaign, you will need to choose a campaign type, a budget, and a start and end date. You will also need to choose your keywords and set your bids.

### Choosing keywords

The keywords that you choose for your campaign are very important. You want to choose keywords that are relevant to your products and that potential customers are likely to search for. You can use the Amazon Keyword Planner tool to help you find relevant keywords.

### Setting bids

Your bids are how much you are willing to pay each time someone clicks on your ad. You want to set your bids high enough so that your ads are shown to potential customers, but you don't want to spend more than you need to. You can use the Amazon Keyword Planner tool to help you determine the best bids for your keywords.

### Tracking your results

Once you have launched your campaign, you can track your results in the Amazon Advertising dashboard. You can see how many impressions your ads have received, how many clicks they have generated, and how much money you have spent. You can also use the data to optimize your campaign and improve your results.

### Conclusion

Paid search advertising can be a great way to reach a wider audience and increase sales on Amazon. By following the steps in this guide, you can set up a successful paid search campaign and start driving more traffic to your products.

###### 5 Hashtags in the form of #

* #Amazon
* #PaidSearch
* #Advertising
* #sellingonamazon
* #ecommerce

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock