Tips how to set up shopify payment gateway on USA LLC From Pakistan

thattholythanh

## Cách thiết lập Cổng thanh toán Shopify trên Hoa Kỳ LLC từ Pakistan

** Bước 1: Tạo tài khoản Shopify **

Để bắt đầu, bạn sẽ cần tạo một tài khoản Shopify.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web Shopify và nhấp vào nút "Tạo tài khoản".

Khi bạn đã tạo tài khoản của mình, bạn sẽ có thể thiết lập cửa hàng của mình và bắt đầu bán sản phẩm.

** Bước 2: Thiết lập cổng thanh toán Shopify của bạn **

Bước tiếp theo là thiết lập cổng thanh toán Shopify của bạn.Để làm điều này, hãy truy cập bảng quản trị Shopify của bạn và nhấp vào tab "Cài đặt".Sau đó, nhấp vào phần "Thanh toán" và chọn nút "Thêm cổng thanh toán".

Từ đây, bạn có thể chọn từ một loạt các cổng thanh toán, bao gồm thanh toán Shopify, paypal, sọc, v.v.

Đối với hướng dẫn này, chúng tôi sẽ sử dụng thanh toán Shopify.

** Bước 3: Kết nối cửa hàng Shopify của bạn với tài khoản Ngân hàng Hoa Kỳ LLC của bạn **

Khi bạn đã chọn cổng thanh toán của mình, bạn sẽ cần kết nối cửa hàng Shopify của mình với tài khoản Ngân hàng Hoa Kỳ LLC của bạn.Để làm điều này, hãy truy cập bảng quản trị Shopify của bạn và nhấp vào tab "Cài đặt".Sau đó, nhấp vào phần "Thanh toán" và chọn tùy chọn "Shopify Payments".

Trong phần "Tài khoản ngân hàng", nhấp vào nút "Thêm tài khoản ngân hàng".

Nhập chi tiết tài khoản ngân hàng của bạn và nhấp vào nút "Lưu".

** Bước 4: Kích hoạt thanh toán Shopify cho cửa hàng của bạn **

Bây giờ bạn đã kết nối cửa hàng Shopify của mình với tài khoản ngân hàng của mình, bạn có thể kích hoạt thanh toán Shopify cho cửa hàng của mình.Để làm điều này, hãy truy cập bảng quản trị Shopify của bạn và nhấp vào tab "Cài đặt".Sau đó, nhấp vào phần "Thanh toán" và chọn tùy chọn "Shopify Payments".

Trong phần "Bật thanh toán Shopify", nhấp vào nút "Bật".

** Bước 5: Kiểm tra cổng thanh toán Shopify của bạn **

Khi bạn đã bật thanh toán Shopify cho cửa hàng của mình, bạn có thể kiểm tra bằng cách mua hàng thử nghiệm.Để làm điều này, hãy đến cửa hàng Shopify của bạn và thêm một sản phẩm vào giỏ hàng của bạn.Sau đó, tiến hành thanh toán và chọn Shopify thanh toán làm phương thức thanh toán của bạn.

Nhập chi tiết thanh toán của bạn và nhấp vào nút "Thanh toán".

Nếu thanh toán của bạn thành công, bạn sẽ nhận được một email xác nhận.

**Chúc mừng!Bây giờ bạn đã thiết lập các khoản thanh toán Shopify trên Hoa Kỳ LLC từ Pakistan. **

## 5 hashtag ở dạng #

* #Shopify
* #Commerce
* #cổng thanh toán
* #Hoa Kỳ
* #Pakistan
=======================================
## How to set up Shopify Payment Gateway on USA LLC from Pakistan

**Step 1: Create a Shopify account**

To get started, you'll need to create a Shopify account. You can do this by visiting the Shopify website and clicking on the "Create an account" button.

Once you've created your account, you'll be able to set up your store and start selling products.

**Step 2: Set up your Shopify payment gateway**

The next step is to set up your Shopify payment gateway. To do this, go to your Shopify admin panel and click on the "Settings" tab. Then, click on the "Payments" section and select the "Add payment gateway" button.

From here, you can choose from a variety of payment gateways, including Shopify Payments, PayPal, Stripe, and more.

For this tutorial, we'll be using Shopify Payments.

**Step 3: Connect your Shopify store to your USA LLC bank account**

Once you've selected your payment gateway, you'll need to connect your Shopify store to your USA LLC bank account. To do this, go to your Shopify admin panel and click on the "Settings" tab. Then, click on the "Payments" section and select the "Shopify Payments" option.

Under the "Bank accounts" section, click on the "Add bank account" button.

Enter your bank account details and click on the "Save" button.

**Step 4: Enable Shopify Payments for your store**

Now that you've connected your Shopify store to your bank account, you can enable Shopify Payments for your store. To do this, go to your Shopify admin panel and click on the "Settings" tab. Then, click on the "Payments" section and select the "Shopify Payments" option.

Under the "Enable Shopify Payments" section, click on the "Enable" button.

**Step 5: Test your Shopify payment gateway**

Once you've enabled Shopify Payments for your store, you can test it by making a test purchase. To do this, go to your Shopify store and add a product to your cart. Then, proceed to checkout and select Shopify Payments as your payment method.

Enter your payment details and click on the "Pay" button.

If your payment is successful, you'll receive a confirmation email.

**Congratulations! You've now set up Shopify Payments on your USA LLC from Pakistan.**

## 5 Hashtags in the form of #

* #Shopify
* #ecommerce
* #Paymentgateway
* #USA
* #Pakistan

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock