Share How to Withdraw from 2checkout (FULL GUIDE)

## Cách rút khỏi 2Checkout (Hướng dẫn đầy đủ)

2Checkout là một cổng thanh toán cho phép các doanh nghiệp chấp nhận thanh toán trực tuyến.Nó cung cấp nhiều tính năng khác nhau, bao gồm nhiều tùy chọn thanh toán, bảo vệ gian lận và quy trình thiết lập đơn giản.Tuy nhiên, việc rút tiền từ 2Checkout có thể hơi khó khăn.

Trong hướng dẫn này, chúng tôi sẽ hướng dẫn bạn trong quá trình rút tiền từ 2Checkout.Chúng tôi sẽ bao gồm tất cả mọi thứ, từ việc thiết lập tùy chọn rút tiền của bạn đến thực sự yêu cầu rút tiền.

## Thiết lập tùy chọn rút tiền của bạn

Trước khi bạn có thể rút tiền từ 2Checkout, bạn cần thiết lập tùy chọn rút tiền của mình.Để thực hiện việc này, hãy đăng nhập vào tài khoản 2CheckOut của bạn và nhấp vào tab "Cài đặt".Sau đó, nhấp vào subtab "Rút tiền".

Trên trang "Rút tiền", bạn sẽ thấy một số tùy chọn mà bạn có thể định cấu hình.Bao gồm các:

*** Tiền tệ: ** Tiền tệ mà bạn muốn nhận được sự rút tiền của mình.
*** Tài khoản ngân hàng: ** Tài khoản ngân hàng mà bạn muốn nhận tiền rút tiền của mình.
*** Phương thức thanh toán: ** Phương thức mà bạn muốn sử dụng để rút tiền của mình.
*** Ngưỡng rút tiền: ** Số tiền tối thiểu mà bạn cần có trong tài khoản 2Checkout của mình trước khi bạn có thể yêu cầu rút tiền.

Khi bạn đã định cấu hình tùy chọn rút tiền của mình, hãy nhấp vào nút "Lưu".

## yêu cầu rút tiền

Khi bạn đã thiết lập tùy chọn rút tiền của mình, bạn có thể yêu cầu rút tiền.Để thực hiện việc này, hãy đăng nhập vào tài khoản 2CheckOut của bạn và nhấp vào tab "Rút tiền".Sau đó, nhấp vào nút "Yêu cầu rút tiền".

Trên trang "Yêu cầu rút tiền", bạn sẽ cần nhập thông tin sau:

* Số tiền mà bạn muốn rút.
* Ngày bạn muốn rút tiền được xử lý.
* Lý do rút tiền.

Khi bạn đã nhập tất cả các thông tin cần thiết, nhấp vào nút "Gửi".

2Checkout sẽ xem xét yêu cầu rút tiền của bạn và xử lý nó càng sớm càng tốt.Bạn sẽ nhận được một thông báo email khi việc rút tiền của bạn đã được xử lý.

## Câu hỏi thường gặp

** Q: Mất bao lâu để rút tiền để được xử lý? **

Trả lời: Thời gian xử lý để rút tiền phụ thuộc vào phương pháp rút tiền mà bạn đã chọn.Đối với chuyển khoản ngân hàng, thời gian xử lý thường là 3-5 ngày làm việc.Đối với chuyển dây, thời gian xử lý thường là 1-2 ngày làm việc.

** Q: Các khoản phí rút tiền từ 2Checkout là bao nhiêu? **

Trả lời: 2Checkout tính phí 2,9% + $ 0,30 cho mỗi lần rút tiền.

** Q: Tôi có thể rút tiền từ 2Checkout nếu tôi ở một quốc gia bị hạn chế không? **

Trả lời: Có, bạn có thể rút tiền từ 2Checkout nếu bạn ở một quốc gia bị hạn chế.Tuy nhiên, bạn có thể phải chịu các khoản phí bổ sung.

## Phần kết luận

Rút tiền từ 2Checkout là một quá trình đơn giản.Bằng cách làm theo các bước trong hướng dẫn này, bạn có thể dễ dàng rút tiền của mình và được trả tiền cho công việc của bạn.

## 5 hashtag ở dạng #

* #2checkout
* #Payments
* #WithDrawals
* #kinh phí
* #Commerce
=======================================
## How to Withdraw from 2Checkout (FULL GUIDE)

2Checkout is a payment gateway that allows businesses to accept payments online. It offers a variety of features, including multiple payment options, fraud protection, and a simple setup process. However, withdrawing funds from 2Checkout can be a bit tricky.

In this guide, we will walk you through the process of withdrawing funds from 2Checkout. We will cover everything from setting up your withdrawal preferences to actually requesting a withdrawal.

## Setting up your withdrawal preferences

Before you can withdraw funds from 2Checkout, you need to set up your withdrawal preferences. To do this, log in to your 2Checkout account and click on the "Settings" tab. Then, click on the "Withdrawals" subtab.

On the "Withdrawals" page, you will see a number of options that you can configure. These include:

* **Currency:** The currency in which you want to receive your withdrawals.
* **Bank account:** The bank account that you want to receive your withdrawals.
* **Payment method:** The method that you want to use to withdraw your funds.
* **Withdrawal threshold:** The minimum amount of money that you need to have in your 2Checkout account before you can request a withdrawal.

Once you have configured your withdrawal preferences, click on the "Save" button.

## Requesting a withdrawal

Once you have set up your withdrawal preferences, you can request a withdrawal. To do this, log in to your 2Checkout account and click on the "Withdrawals" tab. Then, click on the "Request a withdrawal" button.

On the "Request a withdrawal" page, you will need to enter the following information:

* The amount of money that you want to withdraw.
* The date that you want the withdrawal to be processed.
* The reason for the withdrawal.

Once you have entered all of the required information, click on the "Submit" button.

2Checkout will review your withdrawal request and process it as soon as possible. You will receive an email notification when your withdrawal has been processed.

## FAQs

**Q: How long does it take for a withdrawal to be processed?**

A: The processing time for a withdrawal depends on the withdrawal method that you selected. For bank transfers, the processing time is typically 3-5 business days. For wire transfers, the processing time is typically 1-2 business days.

**Q: What are the fees for withdrawing funds from 2Checkout?**

A: 2Checkout charges a fee of 2.9% + $0.30 for each withdrawal.

**Q: Can I withdraw funds from 2Checkout if I'm located in a restricted country?**

A: Yes, you can withdraw funds from 2Checkout if you're located in a restricted country. However, you may be subject to additional fees.

## Conclusion

Withdrawing funds from 2Checkout is a simple process. By following the steps in this guide, you can easily withdraw your funds and get paid for your work.

## 5 Hashtags in the form of #

* #2checkout
* #Payments
* #WithDrawals
* #Funding
* #ecommerce

Điều gì xảy ra nếu tôi rút tiền từ 2Checkout nhưng tài khoản ngân hàng của tôi đã bị đóng?

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock