Tips Hướng dẫn cách tạo Shipment, lấy Barcode và Shipping Label đưa sản phẩm sang kho Amazon FBA

haiquan582

### Cách tạo lô hàng, lấy mã vạch và nhãn vận chuyển cho Amazon FBA

** Bước 1: Tạo kế hoạch lô hàng **

Để tạo kế hoạch giao hàng, bạn sẽ cần đăng nhập vào tài khoản trung tâm của người bán Amazon và truy cập tab ** Inventory **.Sau đó, nhấp vào nút ** Quản lý hàng tồn kho FBA ** và chọn tab ** lô hàng **.

Trong tab ** lô hàng **, bạn sẽ thấy một danh sách tất cả các lô hàng hiện tại của bạn.Nếu bạn đang tạo một lô hàng mới, nhấp vào nút ** Tạo lô hàng **.

Sau đó, bạn sẽ được nhắc nhập các thông tin sau:

*** Nhà cung cấp vận chuyển: ** Chọn nhà cung cấp vận chuyển mà bạn sẽ sử dụng để gửi sản phẩm của mình đến Amazon.
*** Phương thức vận chuyển: ** Chọn phương thức vận chuyển mà bạn sẽ sử dụng để gửi sản phẩm của mình đến Amazon.
*** Ngày vận chuyển: ** Nhập ngày mà bạn sẽ vận chuyển sản phẩm của mình đến Amazon.
*** Trọng lượng vận chuyển: ** Nhập tổng trọng lượng của lô hàng của bạn.
*** Kích thước vận chuyển: ** Nhập kích thước của lô hàng của bạn.

Khi bạn đã nhập tất cả các thông tin cần thiết, nhấp vào nút ** Tạo lô hàng **.

** Bước 2: In nhãn mã vạch **

Khi bạn đã tạo một gói giao hàng, bạn sẽ cần in nhãn mã vạch cho mỗi sản phẩm của mình.Để làm điều này, hãy truy cập tab ** Inventory ** và chọn nút ** Quản lý hàng tồn kho FBA **.Sau đó, chọn tab ** lô hàng ** và nhấp vào nút ** in mã mã vạch **.

Sau đó, bạn sẽ được nhắc chọn lô hàng mà bạn muốn in nhãn mã vạch cho.Khi bạn đã chọn lô hàng, nhấp vào nút ** in mã vạch **.

Nhãn mã vạch của bạn sẽ được in và bạn có thể đính kèm chúng vào sản phẩm của mình.

** Bước 3: Tạo nhãn vận chuyển **

Khi bạn đã in nhãn mã vạch của mình, bạn sẽ cần tạo nhãn vận chuyển.Để làm điều này, hãy truy cập tab ** vận chuyển ** và chọn nút ** Tạo nhãn vận chuyển **.

Sau đó, bạn sẽ được nhắc nhập các thông tin sau:

*** Nhà cung cấp vận chuyển: ** Chọn nhà cung cấp vận chuyển mà bạn sẽ sử dụng để gửi sản phẩm của mình đến Amazon.
*** Phương thức vận chuyển: ** Chọn phương thức vận chuyển mà bạn sẽ sử dụng để gửi sản phẩm của mình đến Amazon.
*** Địa chỉ vận chuyển: ** Nhập địa chỉ của Trung tâm thực hiện Amazon mà bạn đang vận chuyển sản phẩm của mình.
*** Trọng lượng vận chuyển: ** Nhập tổng trọng lượng của lô hàng của bạn.
*** Kích thước vận chuyển: ** Nhập kích thước của lô hàng của bạn.

Khi bạn đã nhập tất cả các thông tin cần thiết, nhấp vào nút ** Tạo nhãn vận chuyển **.

Nhãn vận chuyển của bạn sẽ được tạo và bạn có thể in nó ra.

** Bước 4: Đính kèm nhãn vận chuyển vào gói của bạn **

Khi bạn đã in nhãn vận chuyển của mình, bạn sẽ cần gắn nó vào gói hàng của mình.Để làm điều này, đặt nhãn vận chuyển ở bên ngoài gói của bạn, gần nhãn mã vạch.

** Bước 5: Thả gói của bạn tại một địa điểm vận chuyển **

Khi bạn đã đính kèm nhãn vận chuyển vào gói hàng của mình, bạn đã sẵn sàng bỏ nó tại một địa điểm vận chuyển.Bạn có thể bỏ gói hàng của mình tại bất kỳ vị trí USPS, UPS hoặc FedEx nào.

** Dưới đây là 5 hashtag mà bạn có thể sử dụng cho bài viết này: **

* #amazonfba
* #fbashipping
* #Nhãn vận chuyển
* #Barcodelabels
* #Amazonseller
=======================================
### How to Create a Shipment, Take a Barcode, and Shipping Label for Amazon FBA

**Step 1: Create a shipment plan**

To create a shipment plan, you'll need to log in to your Amazon Seller Central account and go to the **Inventory** tab. Then, click on the **Manage FBA Inventory** button and select the **Shipments** tab.

In the **Shipments** tab, you'll see a list of all of your current shipments. If you're creating a new shipment, click on the **Create Shipment** button.

You'll then be prompted to enter the following information:

* **Shipping carrier:** Select the shipping carrier that you'll be using to ship your products to Amazon.
* **Shipping method:** Select the shipping method that you'll be using to ship your products to Amazon.
* **Shipping date:** Enter the date that you'll be shipping your products to Amazon.
* **Shipping weight:** Enter the total weight of your shipment.
* **Shipping dimensions:** Enter the dimensions of your shipment.

Once you've entered all of the required information, click on the **Create Shipment** button.

**Step 2: Print a barcode label**

Once you've created a shipment plan, you'll need to print a barcode label for each of your products. To do this, go to the **Inventory** tab and select the **Manage FBA Inventory** button. Then, select the **Shipments** tab and click on the **Print Barcode Labels** button.

You'll then be prompted to select the shipment that you want to print barcode labels for. Once you've selected the shipment, click on the **Print Barcode Labels** button.

Your barcode labels will be printed and you can attach them to your products.

**Step 3: Create a shipping label**

Once you've printed your barcode labels, you'll need to create a shipping label. To do this, go to the **Shipping** tab and select the **Create Shipping Label** button.

You'll then be prompted to enter the following information:

* **Shipping carrier:** Select the shipping carrier that you'll be using to ship your products to Amazon.
* **Shipping method:** Select the shipping method that you'll be using to ship your products to Amazon.
* **Shipping address:** Enter the address of the Amazon fulfillment center that you're shipping your products to.
* **Shipping weight:** Enter the total weight of your shipment.
* **Shipping dimensions:** Enter the dimensions of your shipment.

Once you've entered all of the required information, click on the **Create Shipping Label** button.

Your shipping label will be created and you can print it out.

**Step 4: Attach the shipping label to your package**

Once you've printed your shipping label, you'll need to attach it to your package. To do this, place the shipping label on the outside of your package, near the barcode label.

**Step 5: Drop off your package at a shipping location**

Once you've attached the shipping label to your package, you're ready to drop it off at a shipping location. You can drop off your package at any USPS, UPS, or FedEx location.

**Here are 5 hashtags that you can use for this article:**

* #amazonfba
* #fbashipping
* #ShippingLabels
* #Barcodelabels
* #Amazonseller

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock