Ask The Steps to Create Multiple eBay Accounts

thaihoa949

## Các bước để tạo nhiều tài khoản ebay

### 1. Tạo tài khoản eBay mới

Để tạo tài khoản eBay mới, hãy truy cập trang web eBay và nhấp vào liên kết "Đăng ký".Bạn sẽ cần cung cấp tên, địa chỉ email và mật khẩu của bạn.Bạn cũng sẽ cần tạo tên người dùng và chọn câu hỏi và trả lời bảo mật.

### 2. Xác minh địa chỉ email của bạn

Sau khi bạn tạo tài khoản của mình, bạn sẽ cần xác minh địa chỉ email của bạn.Ebay sẽ gửi cho bạn một email xác minh.Nhấp vào liên kết trong email để xác minh tài khoản của bạn.

### 3. Thêm thẻ tín dụng hoặc tài khoản PayPal

Để bán trên eBay, bạn sẽ cần thêm thẻ tín dụng hoặc tài khoản PayPal vào tài khoản của bạn.Điều này sẽ cho phép bạn chấp nhận thanh toán từ người mua.

### 4. Thiết lập tùy chọn vận chuyển của bạn

Bạn sẽ cần thiết lập các tùy chọn vận chuyển của mình để người mua biết sẽ chi phí bao nhiêu để vận chuyển các mặt hàng của bạn.Bạn có thể chọn gửi các mặt hàng của mình bằng USPS, UPS hoặc FedEx.Bạn cũng có thể chọn cung cấp vận chuyển miễn phí.

### 5. Liệt kê các mặt hàng của bạn để bán

Khi bạn đã thiết lập tài khoản của mình và thêm một phương thức vận chuyển, bạn có thể bắt đầu liệt kê các mặt hàng của mình để bán.Để liệt kê một mục, nhấp vào liên kết "Bán" và làm theo hướng dẫn.

### 6. Quản lý danh sách của bạn

Sau khi bạn liệt kê một mục, bạn có thể quản lý danh sách của mình bằng cách thay đổi giá, thêm ảnh hoặc thay đổi phương thức vận chuyển.Bạn cũng có thể xem lịch sử bán hàng của bạn và theo dõi các đơn đặt hàng của bạn.

### 7. Đóng tài khoản của bạn

Nếu bạn quyết định đóng tài khoản ebay của mình, bạn có thể làm như vậy bằng cách nhấp vào liên kết "Ebay của tôi" và sau đó nhấp vào tab "Tài khoản".Trong phần "Cài đặt", nhấp vào liên kết "Đóng tài khoản của bạn".

### 5 hashtag ở dạng#

..
=======================================
## The Steps to Create Multiple eBay Accounts

### 1. Create a new eBay account

To create a new eBay account, visit the eBay website and click on the "Sign Up" link. You will need to provide your name, email address, and password. You will also need to create a username and select a security question and answer.

### 2. Verify your email address

After you create your account, you will need to verify your email address. eBay will send you a verification email. Click on the link in the email to verify your account.

### 3. Add a credit card or PayPal account

To sell on eBay, you will need to add a credit card or PayPal account to your account. This will allow you to accept payments from buyers.

### 4. Set up your shipping preferences

You will need to set up your shipping preferences so that buyers know how much it will cost to ship your items. You can choose to ship your items by USPS, UPS, or FedEx. You can also choose to offer free shipping.

### 5. List your items for sale

Once you have set up your account and added a shipping method, you can start listing your items for sale. To list an item, click on the "Sell" link and follow the instructions.

### 6. Manage your listings

After you list an item, you can manage your listing by changing the price, adding photos, or changing the shipping method. You can also view your sales history and track your orders.

### 7. Close your account

If you decide to close your eBay account, you can do so by clicking on the "My eBay" link and then clicking on the "Account" tab. Under the "Settings" section, click on the "Close your account" link.

### 5 Hashtags in the form of #

#ebay #Selling #buying #multi-Accounting #ecommerce

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock