Share TikTok Shop FREE COURSE For Beginners

#Tiktokshop #Tiktok #ec Commerce #Selling #Freecourse ### Tiktok Shop Khóa học miễn phí cho người mới bắt đầu

Tiktok là một nền tảng truyền thông xã hội đã bùng nổ phổ biến trong những năm gần đây.Với hơn 1 tỷ người dùng hoạt động, Tiktok là một cách tuyệt vời để tiếp cận đối tượng lớn cho doanh nghiệp của bạn.Nếu bạn đang muốn bắt đầu bán sản phẩm trên Tiktok, có một vài điều bạn cần biết.

Đầu tiên, bạn cần tạo tài khoản Tiktok Shop.Đây là một tài khoản riêng từ tài khoản Tiktok cá nhân của bạn và đó là nơi bạn sẽ quản lý sản phẩm và doanh số của mình.Để tạo tài khoản Tiktok Shop, hãy truy cập hồ sơ của bạn và nhấp vào biểu tượng "Tôi".Sau đó, chọn "Cửa hàng" và làm theo hướng dẫn để tạo tài khoản của bạn.

Khi bạn đã tạo tài khoản Tiktok Shop của mình, bạn có thể bắt đầu thêm sản phẩm.Để làm điều này, nhấp vào nút "Thêm" và chọn "Sản phẩm".Sau đó, nhập các chi tiết của sản phẩm của bạn, chẳng hạn như tên, giá, mô tả và hình ảnh.Bạn cũng có thể thêm một video vào danh sách sản phẩm của bạn.

Khi bạn đã sẵn sàng để bắt đầu bán hàng, bạn có thể đặt giá và giá vận chuyển của mình.Bạn cũng có thể chọn xem bạn có muốn cung cấp vận chuyển miễn phí hay không.Khi bạn đã đặt giá và giá vận chuyển của mình, bạn có thể bắt đầu nhận đơn đặt hàng.

Khi khách hàng đặt hàng, bạn sẽ nhận được thông báo trên tài khoản Tiktok Shop của bạn.Sau đó, bạn có thể gửi sản phẩm cho khách hàng và đánh dấu đơn hàng là hoàn thành.

Bán trên Tiktok có thể là một cách tuyệt vời để tiếp cận đối tượng mới cho doanh nghiệp của bạn.Bằng cách làm theo các bước này, bạn có thể thiết lập tài khoản Tiktok Shop của mình và bắt đầu bán sản phẩm ngay lập tức.

### 5 hashtags

* #Tiktokshop
* #Tiktok
* #Commerce
* #Selling
* #Freecourse
=======================================
#Tiktokshop #Tiktok #ecommerce #Selling #Freecourse ### TikTok Shop FREE COURSE For Beginners

TikTok is a social media platform that has exploded in popularity in recent years. With over 1 billion active users, TikTok is a great way to reach a large audience for your business. If you're looking to start selling products on TikTok, there are a few things you need to know.

First, you need to create a TikTok Shop account. This is a separate account from your personal TikTok account, and it's where you'll manage your products and sales. To create a TikTok Shop account, go to your profile and click on the "Me" icon. Then, select "Shop" and follow the instructions to create your account.

Once you've created your TikTok Shop account, you can start adding products. To do this, click on the "Add" button and select "Product." Then, enter the details of your product, such as the name, price, description, and images. You can also add a video to your product listing.

When you're ready to start selling, you can set your prices and shipping rates. You can also choose whether you want to offer free shipping or not. Once you've set your prices and shipping rates, you can start taking orders.

When a customer places an order, you'll receive a notification on your TikTok Shop account. You can then ship the product to the customer and mark the order as complete.

Selling on TikTok can be a great way to reach a new audience for your business. By following these steps, you can set up your TikTok Shop account and start selling products in no time.

### 5 Hashtags

* #Tiktokshop
* #Tiktok
* #ecommerce
* #Selling
* #Freecourse

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock