Share How to Connect Stripe to Shopify (Full 2024 Guide)

viquyen9

#Shopify #Stripe #Ec Commerce #Payments #EcmercetChents ## Cách kết nối Stripe với Shopify (Hướng dẫn đầy đủ 2024)

Stripe là một nền tảng xử lý thanh toán phổ biến cho phép các doanh nghiệp chấp nhận thanh toán trực tuyến.Shopify là một nền tảng thương mại điện tử cho phép các doanh nghiệp tạo và bán sản phẩm trực tuyến.Bằng cách kết nối Stripe với Shopify, các doanh nghiệp có thể dễ dàng chấp nhận thanh toán từ khách hàng mà không phải thiết lập một tài khoản xử lý thanh toán riêng.

Hướng dẫn này sẽ chỉ cho bạn cách kết nối Stripe để Shopify chỉ trong một vài bước đơn giản.

** Bước 1: Tạo tài khoản sọc **

Để bắt đầu, bạn sẽ cần tạo một tài khoản Stripe.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web Stripe và nhấp vào nút "Đăng ký".

Khi bạn đã tạo tài khoản của mình, bạn sẽ cần xác minh địa chỉ email của mình.Sau khi bạn đã xác minh địa chỉ email của mình, bạn sẽ có thể truy cập bảng điều khiển sọc của mình.

** Bước 2: Tạo tài khoản Shopify **

Nếu bạn chưa có tài khoản Shopify, bạn sẽ cần tạo một tài khoản.Bạn có thể làm điều này bằng cách truy cập trang web Shopify và nhấp vào nút "Đăng ký".

Khi bạn đã tạo tài khoản của mình, bạn sẽ cần xác minh địa chỉ email của mình.Sau khi bạn đã xác minh địa chỉ email của mình, bạn sẽ có thể truy cập bảng điều khiển Shopify của mình.

** Bước 3: Kết nối Stripe với Shopify **

Để kết nối Stripe với Shopify, bạn sẽ cần đến bảng điều khiển Shopify của mình và nhấp vào tab "Cài đặt".

Trong phần "Thanh toán", nhấp vào tab "Nhà cung cấp thanh toán".

Nhấp vào nút "Thêm nhà cung cấp thanh toán" và chọn "Stripe".

Thực hiện theo các hướng dẫn trên màn hình để kết nối Stripe với tài khoản Shopify của bạn.

** Bước 4: Kiểm tra kết nối của bạn **

Khi bạn đã kết nối Stripe với Shopify, bạn sẽ cần kiểm tra kết nối của mình.Để làm điều này, hãy truy cập bảng điều khiển Shopify của bạn và nhấp vào tab "Bán hàng".

Trong phần "Đơn hàng", nhấp vào nút "Tạo đơn hàng".

Nhập chi tiết đơn đặt hàng của bạn và nhấp vào nút "Tạo".

Bạn sẽ thấy một thông điệp nói rằng "đơn đặt hàng của bạn đã được tạo".

Điều này có nghĩa là kết nối của bạn với Stripe đã thành công.

** Bước 5: Bắt đầu chấp nhận thanh toán **

Bây giờ bạn đã kết nối Stripe với Shopify, bạn có thể bắt đầu chấp nhận thanh toán từ khách hàng của mình.

Để làm điều này, chỉ cần truy cập trang thanh toán Shopify của bạn và nhấp vào nút "Trả tiền bằng sọc".

Khách hàng của bạn sẽ có thể nhập chi tiết thanh toán của họ và hoàn thành việc mua hàng của họ.

**Phần kết luận**

Kết nối Stripe với Shopify là một quá trình đơn giản có thể được hoàn thành chỉ trong vài phút.Bằng cách làm theo hướng dẫn này, bạn có thể dễ dàng bắt đầu chấp nhận thanh toán từ khách hàng của mình và phát triển doanh nghiệp của bạn.

## hashtags

* #Shopify
* #vạch sọc
* #Commerce
* #Payments
* #Ec Commercepayments
=======================================
#Shopify #Stripe #ecommerce #Payments #EcommercePayments ## How to Connect Stripe to Shopify (Full 2024 Guide)

Stripe is a popular payment processing platform that allows businesses to accept payments online. Shopify is an e-commerce platform that allows businesses to create and sell products online. By connecting Stripe to Shopify, businesses can easily accept payments from customers without having to set up a separate payment processing account.

This guide will show you how to connect Stripe to Shopify in just a few simple steps.

**Step 1: Create a Stripe account**

To get started, you'll need to create a Stripe account. You can do this by visiting the Stripe website and clicking on the "Sign Up" button.

Once you've created your account, you'll need to verify your email address. After you've verified your email address, you'll be able to access your Stripe dashboard.

**Step 2: Create a Shopify account**

If you don't already have a Shopify account, you'll need to create one. You can do this by visiting the Shopify website and clicking on the "Sign Up" button.

Once you've created your account, you'll need to verify your email address. After you've verified your email address, you'll be able to access your Shopify dashboard.

**Step 3: Connect Stripe to Shopify**

To connect Stripe to Shopify, you'll need to go to your Shopify dashboard and click on the "Settings" tab.

Under the "Payments" section, click on the "Payment Providers" tab.

Click on the "Add payment provider" button and select "Stripe".

Follow the on-screen instructions to connect Stripe to your Shopify account.

**Step 4: Test your connection**

Once you've connected Stripe to Shopify, you'll need to test your connection. To do this, go to your Shopify dashboard and click on the "Sales" tab.

Under the "Orders" section, click on the "Create an order" button.

Enter the details of your order and click on the "Create" button.

You should see a message that says "Your order has been created".

This means that your connection to Stripe has been successful.

**Step 5: Start accepting payments**

Now that you've connected Stripe to Shopify, you can start accepting payments from your customers.

To do this, simply go to your Shopify checkout page and click on the "Pay with Stripe" button.

Your customers will be able to enter their payment details and complete their purchase.

**Conclusion**

Connecting Stripe to Shopify is a simple process that can be completed in just a few minutes. By following this guide, you can easily start accepting payments from your customers and grow your business.

## Hashtags

* #Shopify
* #Stripe
* #ecommerce
* #Payments
* #EcommercePayments

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock