Tips How to Pay With Paypal From Balance Instead Of Credit Card (2022)

thanhbinh282

### Cách thanh toán bằng PayPal từ số dư thay vì thẻ tín dụng (2022)

PayPal là một phương thức thanh toán trực tuyến phổ biến cho phép bạn gửi và nhận tiền từ bạn bè, gia đình và doanh nghiệp.Bạn cũng có thể sử dụng PayPal để mua hàng trực tuyến.Theo mặc định, PayPal sẽ sử dụng thẻ tín dụng của bạn để mua hàng.Tuy nhiên, bạn cũng có thể chọn thanh toán với số dư PayPal của mình.Đây có thể là một lựa chọn tốt nếu bạn không muốn sử dụng thẻ tín dụng của mình hoặc nếu bạn không có thẻ tín dụng.

Đây là cách thanh toán bằng paypal từ số dư của bạn thay vì thẻ tín dụng của bạn:

1. Truy cập trang web PayPal và đăng nhập vào tài khoản của bạn.
2. Nhấp vào tab "ví".
3. Trong phần "Số dư", nhấp vào nút "Thêm tiền".
4. Nhập số tiền bạn muốn thêm vào số dư của mình.
5. Chọn một phương thức thanh toán.Bạn có thể chọn thêm tiền vào số dư của mình từ tài khoản ngân hàng, thẻ tín dụng hoặc thẻ ghi nợ.
6. Nhấp vào nút "Tiếp tục".

Khi bạn đã thêm tiền vào số dư của mình, bạn có thể sử dụng nó để mua hàng.Khi bạn đang kiểm tra tại một cửa hàng, chỉ cần chọn PayPal làm phương thức thanh toán của bạn.Sau đó, nhập địa chỉ email và mật khẩu PayPal của bạn.Nếu bạn có số dư PayPal, bạn sẽ có thể chọn thanh toán bằng số dư của mình thay vì thẻ tín dụng.

** Lợi ích của việc thanh toán bằng paypal từ số dư của bạn **

Có một vài lợi ích khi trả tiền với PayPal từ số dư của bạn thay vì thẻ tín dụng của bạn.

*** Thuận tiện: ** Bạn không cần phải nhập chi tiết thẻ tín dụng của mình mỗi khi bạn mua hàng.
*** Bảo mật: ** PayPal sử dụng kết nối an toàn để thanh toán xử lý, vì vậy bạn có thể tự tin rằng thông tin của bạn an toàn.
*** Tính linh hoạt: ** Bạn có thể sử dụng số dư PayPal của mình để mua hàng ở bất cứ đâu chấp nhận PayPal.

** Cách kiểm tra số dư PayPal của bạn **

Bạn có thể kiểm tra số dư PayPal của mình bất cứ lúc nào bằng cách làm theo các bước sau:

1. Truy cập trang web PayPal và đăng nhập vào tài khoản của bạn.
2. Nhấp vào tab "ví".
3. Trong phần "Cân bằng", bạn sẽ thấy số dư hiện tại của mình.

Bạn cũng có thể kiểm tra số dư PayPal của mình bằng cách sử dụng ứng dụng PayPal.Chỉ cần mở ứng dụng và nhấn vào tab "ví".Số dư của bạn sẽ được hiển thị ở đầu màn hình.

### 5 hashtag ở dạng#

* #PayPal
* #sự chi trả
* #Onlineshopping
* #thẻ tín dụng
* #bảo vệ
=======================================
### How to Pay with Paypal from Balance Instead of Credit Card (2022)

PayPal is a popular online payment method that allows you to send and receive money from friends, family, and businesses. You can also use PayPal to make purchases online. By default, PayPal will use your credit card to make purchases. However, you can also choose to pay with your PayPal balance. This can be a good option if you don't want to use your credit card or if you don't have a credit card.

Here's how to pay with PayPal from your balance instead of your credit card:

1. Go to the PayPal website and log in to your account.
2. Click on the "Wallet" tab.
3. Under the "Balance" section, click on the "Add Money" button.
4. Enter the amount of money you want to add to your balance.
5. Select a payment method. You can choose to add money to your balance from your bank account, credit card, or debit card.
6. Click on the "Continue" button.

Once you've added money to your balance, you can use it to make purchases. When you're checking out at a store, simply select PayPal as your payment method. Then, enter your PayPal email address and password. If you have a PayPal balance, you'll be able to choose to pay with your balance instead of your credit card.

**Benefits of paying with PayPal from your balance**

There are a few benefits to paying with PayPal from your balance instead of your credit card.

* **Convenience:** You don't have to enter your credit card details every time you make a purchase.
* **Security:** PayPal uses a secure connection to process payments, so you can be confident that your information is safe.
* **Flexibility:** You can use your PayPal balance to make purchases anywhere that accepts PayPal.

**How to check your PayPal balance**

You can check your PayPal balance at any time by following these steps:

1. Go to the PayPal website and log in to your account.
2. Click on the "Wallet" tab.
3. Under the "Balance" section, you'll see your current balance.

You can also check your PayPal balance by using the PayPal app. Just open the app and tap on the "Wallet" tab. Your balance will be displayed at the top of the screen.

### 5 Hashtags in the form of #

* #PayPal
* #payment
* #Onlineshopping
* #creditcard
* #security

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock