Share WooCommerce 2Checkout Payment Gateway

heavygoose178

** #WooC Commerce #2checkout #Paymentgateway #Commerce #thương mại điện tử **

** Cổng thanh toán WooC Commerce 2checkout: Hướng dẫn từng bước **

WooC Commerce là một nền tảng thương mại điện tử nguồn mở phổ biến cho phép bạn bán sản phẩm trực tuyến.2Checkout là cổng thanh toán cho phép bạn chấp nhận thẻ tín dụng, thẻ ghi nợ và các phương thức thanh toán khác từ khách hàng của bạn.

Trong hướng dẫn này, chúng tôi sẽ chỉ cho bạn cách thiết lập 2Checkout với WooC Commerce.Chúng tôi sẽ hướng dẫn bạn qua các bước tạo tài khoản 2Checkout, tích hợp 2Checkout với WooC Commerce và kiểm tra cổng thanh toán của bạn.

** 1.Tạo tài khoản 2Checkout **

Bước đầu tiên là tạo tài khoản 2Checkout.Để làm điều này, hãy truy cập trang web 2Checkout và nhấp vào liên kết "Đăng ký".Bạn sẽ cần nhập địa chỉ email, tên công ty và mật khẩu.

Khi bạn đã tạo tài khoản của mình, bạn sẽ có thể đăng nhập vào bảng điều khiển 2Checkout.Từ đây, bạn có thể định cấu hình cài đặt cổng thanh toán của mình và tạo nút thanh toán.

** 2.Tích hợp 2Checkout với WooC Commerce **

Bước tiếp theo là tích hợp 2Checkout với WooC Commerce.Để làm điều này, bạn sẽ cần cài đặt plugin 2Checkout.

Để cài đặt plugin, hãy chuyển đến tab "Plugins" trong bảng điều khiển WordPress của bạn và nhấp vào nút "Thêm mới".Tìm kiếm plugin "2Checkout" và nhấp vào nút "Cài đặt ngay".Khi plugin đã được cài đặt, nhấp vào nút "Kích hoạt".

Khi plugin đã được kích hoạt, bạn sẽ cần định cấu hình cài đặt plugin.Để làm điều này, hãy truy cập tab "WooC Commerce"> "Cài đặt"> "Thanh toán" và nhấp vào tab "2Checkout".

Trong phần "Cài đặt 2checkout", bạn sẽ cần nhập ID tài khoản 2CheckOut, khóa API và khóa bí mật.Bạn cũng sẽ cần chọn các phương thức thanh toán mà bạn muốn chấp nhận.

** 3.Kiểm tra cổng thanh toán của bạn **

Khi bạn đã cấu hình cài đặt plugin, bạn có thể kiểm tra cổng thanh toán của mình.Để làm điều này, thêm một sản phẩm vào giỏ hàng của bạn và tiến hành thanh toán.

Trên trang thanh toán, bạn sẽ thấy nút thanh toán 2Checkout.Nhấp vào nút thanh toán và bạn sẽ được chuyển hướng đến trang thanh toán 2Checkout.

Trên trang thanh toán 2Checkout, bạn có thể nhập chi tiết thanh toán của mình và hoàn thành việc mua hàng của mình.

Khi mua hàng của bạn đã hoàn tất, bạn sẽ được chuyển hướng trở lại cửa hàng WooC Commerce.Bạn sẽ thấy một thông báo xác nhận mà đơn đặt hàng của bạn đã được đặt.

**Phần kết luận**

Trong hướng dẫn này, chúng tôi đã chỉ cho bạn cách thiết lập 2Checkout với WooC Commerce.Chúng tôi đã hướng dẫn bạn qua các bước tạo tài khoản 2Checkout, tích hợp 2Checkout với WooC Commerce và kiểm tra cổng thanh toán của bạn.

Nếu bạn có bất kỳ câu hỏi, xin vui lòng để lại một bình luận bên dưới.

** 5 hashtags: **

#WooC Commerce #2checkout #Paymentgateway #ec Commerce #ec Commercepayments
=======================================
**#WooCommerce #2checkout #Paymentgateway #ecommerce #EcommercePayments**

**WooCommerce 2Checkout Payment Gateway: A Step-by-Step Guide**

WooCommerce is a popular open-source eCommerce platform that allows you to sell products online. 2Checkout is a payment gateway that allows you to accept credit cards, debit cards, and other payment methods from your customers.

In this guide, we will show you how to set up 2Checkout with WooCommerce. We will walk you through the steps of creating a 2Checkout account, integrating 2Checkout with WooCommerce, and testing your payment gateway.

**1. Create a 2Checkout Account**

The first step is to create a 2Checkout account. To do this, visit the 2Checkout website and click on the "Sign Up" link. You will need to enter your email address, company name, and password.

Once you have created your account, you will be able to log in to the 2Checkout dashboard. From here, you can configure your payment gateway settings and generate a payment button.

**2. Integrate 2Checkout with WooCommerce**

The next step is to integrate 2Checkout with WooCommerce. To do this, you will need to install the 2Checkout plugin.

To install the plugin, go to the "Plugins" tab in your WordPress dashboard and click on the "Add New" button. Search for the "2Checkout" plugin and click on the "Install Now" button. Once the plugin has been installed, click on the "Activate" button.

Once the plugin has been activated, you will need to configure the plugin settings. To do this, go to the "WooCommerce" > "Settings" > "Payments" tab and click on the "2Checkout" tab.

In the "2Checkout Settings" section, you will need to enter your 2Checkout account ID, API key, and secret key. You will also need to select the payment methods that you want to accept.

**3. Test Your Payment Gateway**

Once you have configured the plugin settings, you can test your payment gateway. To do this, add a product to your cart and proceed to checkout.

On the checkout page, you will see a 2Checkout payment button. Click on the payment button and you will be redirected to the 2Checkout payment page.

On the 2Checkout payment page, you can enter your payment details and complete your purchase.

Once your purchase has been completed, you will be redirected back to the WooCommerce store. You will see a confirmation message that your order has been placed.

**Conclusion**

In this guide, we have shown you how to set up 2Checkout with WooCommerce. We have walked you through the steps of creating a 2Checkout account, integrating 2Checkout with WooCommerce, and testing your payment gateway.

If you have any questions, please leave a comment below.

**5 Hashtags:**

#WooCommerce #2checkout #Paymentgateway #ecommerce #EcommercePayments

Join ToolsKiemTrieuDoGroup
Back
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock